Na nieco ponad 2 miesiące przed kolejnym Finałem, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz Stora Enso zaprezentowały skarbonki, do których trafiać będą środki mające wesprzeć cel zbliżającej się akcji - walkę z sepsą. To już 25. Finał, na który specjalne tekturowe puszki kwestarskie produkuje Stora Enso. Tylko w tym roku wydrukowano 225 tys. puszek.
Tomasz Żebrowski oraz Jurek Owsiak w trakcie konferencji w siedzibie Stora Enso w Ostrołęce, fot. Łukasz Widziszowski
Bardzo dziękujemy Stora Enso, że już po raz 25. w fantastyczny sposób przeniosła nasze kolorowe i radosne projekty na puszki, które w grudniu pojawią się w dwóch sieciach handlowych i z którymi w styczniu kwestować będą tysiące wolontariuszy. Grają z nami Sztaby z całego świata! Jesteśmy wszędzie tam, gdzie bije polskie serce!
Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP
Jesteśmy bardzo dumni ze współpracy, która trwa nieprzerwanie od 25 lat. Produkowane przez Stora Enso skarbonki są wkładem naszej firmy oraz wszystkich pracowników w pomoc dla setek szpitali i instytucji oraz tysięcy ludzi w ramach akcji WOŚP. Zgodnie z naszą misją są one w pełni odnawialne. Przez to realnie wpływamy na poprawę stanu środowiska naturalnego, co pozwala nam „czynić to co dobre dla ludzi oraz planety”
Tomasz Żebrowski, Prezes Zarządu Stora Enso Poland SA
Symboliczne odpalenie kolejnego etapu produkcji skarbonek w fabryce Stora Enso, fot. Łukasz Widziszowski
Prezentacja skarbonek 31. Finału WOŚP w fabryce Stora Enso w Ostrołęce, fot. Łukasz Widziszowski
Finałowe skarbonki - ciekawostki
- Początkowo wolontariusze Finału WOŚP pieniądze zbierali do różnorodnych, własnoręcznie wykonanych, pudełek i pojemników. Prototyp słynnej dziś skarbonki z tektury powstał 25 lat temu, a jej wymiary wynosiły wówczas 210 x 60 mm. Ze względu na hojność darczyńców, w 2005 roku puszkę powiększono o 13% (do wymiaru 230 x 60 mm) i tak pozostaje do dziś.
- Sama konstrukcja skarbonki przez ćwierć wieku produkcji praktycznie nie uległa modyfikacji. W pierwszych latach produkcji modyfikowana była jedynie forma otworu, przez który wrzucane są pieniądze. W poszukiwaniu najlepszej formy kształtu, otwory wrzutowe zmieniały się od tych z pofalowanym brzegiem, poprzez formę z podwójnymi klapkami, aby na 8. Finale wrócić do formy z pełnym wycięciem. Kolejne Finały to już wyłącznie otwory z klapką, zapewniające bezpieczeństwo wrzucanych do skarbonek środków pieniężnych.
- Produkcja skarbonki to proces wieloetapowy, który rozpoczyna się od wydruku skarbonki na papierze. Wydrukowany arkusz jest następnie wklejany do tektury 2-warstwowej z odkrytą falą, w wyniku czego powstaje materiał 3-warstwowy. Kolejnym, najbardziej widowiskowym, a zarazem ostatnim, elementem produkcji jest sztancowanie, czyli wycinanie skarbonki z zadrukowanych arkuszy, które trwa 16 godzin. Średnia prędkość wykrawania skarbonki to 5 000 szt. na godzinę, w cały proces przygotowania i produkcji finałowej skarbonki zaangażowanych jest 30 osób.
- Skarbonki produkowane są z materiałów odnawialnych i w 100% nadają się do recyklingu. W użytych farbach do nadruku stosuje się oleje roślinne, które są neutralne w procesie recyklingu.
Już w grudniu cel akcji zasilić będzie można poprzez kanały elektroniczne, a tradycyjna kwesta, w trakcie której wolontariusze korzystać będą z wyprodukowanych przez Stora Enso tekturowych skarbonek, przypada na ostatnią niedzielę stycznia.
To już 25. Finał WOŚP, w trakcie którego wolontariusze z całego świata kwestują do puszek wydrukowanych przez Stora Enso.