Po przepięknym koncercie na 27. Pol'and'Rock Festival, legendarny zespół Dżem zagra podczas 30, jubileuszowego Finału WOŚP w Warszawie. Występ kapeli stanie się częścią letniej zadymy w środku zimy, której celem jest zbiórka funduszy na zakup sprzętu dla okulistyki dziecięcej.
Dżem to kapela, która zdefiniowała historię rozwoju polskiej muzyki rockowej i bluesowej. Piosenki Dżemu rozbrzmiewają z setek tysięcy gardeł na wielkich koncertach plenerowych i festiwalowych, ale też doskonale brzmią przy akompaniamencie gitary, przy blasku ogniska.
Poetyckie, pełne uniwersalnej prawdy teksty o umiłowaniu wolności zapadają w pamięć, a charakterystyczne, bluesowo-rockowe brzmienie gitar i rytmiczne dźwięki perkusji definiują ponadczasowy sukces Dżemu. Zespół wyznaczył kierunek rozwoju muzyki rockowej w Polsce i stał się wzorem kapeli rockowej dla pokoleń fanów muzyki.
Początki zespołu sięgają 1973 roku, kiedy do Adama i Beno Otrębów dołączyli Paweł Berger oraz wokalista, Ryszard Riedel. Artyści jammowali (czyli dżemowali) w lokalach, gdzie grali dla przyjaciół, nie posługując się żadną nazwą. Nazwa Dżem narodziła się z potrzeby zapełnienia luki na plakacie, ale już w 1980 roku nowa kapela stała się niekwestionowanym muzycznym odkryciem festiwalu w Jarocinie. Dwa lata później ukazały się kawałki, które stać się miały kamieniami milowymi w karierze artystów. Wydany w 1982 roku singiel „Paw” był pierwszym przebojem Dżemu, z kolei utwór „Whisky” to absolutny hit wszechczasów. Zainspirowany amerykańskim folkiem, z charakterystyczną linią melodyjną harmonijki i porywającymi gitarowymi riffami, „Whisky”, to przebój ponadpokoleniowy, który zna chyba każdy wielbiciel muzyki w kraju.
Dżem. fot. Damian Mękal
Dżem ma na koncie 16 albumów i tyle samo wydawnictw z występów na żywo, w tym dwie płyty nagrane podczas koncertów kapeli na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. Pomimo zmian składu kapeli, Dżem to kultowy zespół tworzący mocne songi, które w świetnym muzycznym stylu opowiadają o najważniejszych wartościach.
Warszawski koncert pod Pałacem Kultury i Nauki dedykowany będzie wszystkim pracownikom i pracowniczkom ochrony zdrowia, którzy zwłaszcza w okresie pandemii, wykazali się poświęceniem ratując życie i zdrowie Polaków.