„Sztuka Dobro Czynna” – Obraz, który powstał z komentarzy Internetowych o WOŚP

„Sztuka Dobro Czynna” – Obraz, który powstał z komentarzy Internetowych o WOŚP

Opublikowany

Akcja „Sztuka Dobro Czynna” udowadnia, że dobro ma większą moc niż hejt! W ramach projektu przez rok zbierano internetowe komentarze na temat WOŚP. Te nieprzychylne maszyna, dzięki specjalnemu algorytmowi, przetworzyła w dzieło sztuki. Środki ze sprzedaży obrazu trafią do Wielkiej Orkiestry.

Obraz składa się z dwóch części. Pierwsza została sprzedana prywatnemu nabywcy na Allegro Charytatywni za 5101 złotych. Druga właśnie trafiła na platformę crowdfundingową pomagam.pl gdzie każdy może dołożyć cegiełkę.
Celem jest uzbieranie 26 018 złotych, które w całości zasilą fundusze WOŚP. Obraz po zakończonej zbiórce pieniędzy zostanie przekazany szpitalowi pediatrycznemu. Ponieważ trudno wycenić rzeczywistą wartość obrazu, kwota docelowa nawiązuje do 26. Finału, który odbył się w roku 2018 roku. Organizatorzy mają nadzieję, że uda się osiągnąć cel zbiórki i przekazać Fundacji pełną kwotę. 

Sztuka Dobro Czynna na WOŚP - Cheil Poland | Pomagam.pl

Akcja #SztukaDobroCzynna – czyli utrzyjmy wspólnie nosa hejterom internetowym i wesprzyjmy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wszystkie pieniądze ze zbiórki trafią do WOŚP, obraz zaś przekażemy szpitalowi dziecięcemu. Przedstawiamy Wam jedyny w swoim rodzaju obraz, który powstał z hejtu na WOŚ …

 Akcja spotkała się z bardzo pozytywnymi reakcjami, choć i hejtu nie zabrakło. Wierzymy jednak, że jest wiele ludzi, którzy podzielają nasze przekonanie, że jeżeli ma się dobre intencje, to nawet coś, co niekoniecznie jest pozytywne, można zamienić w coś dobrego i wbrew intencjom hejterów wesprzeć Wielką Orkiestrę.

Mojca Tirš, dyrektor kreatywna agencji Cheil Polska, pomysłodawcy akcji

W tym celu zaprojektowano robota, który przy pomocy algorytmu interpretującego wpisy dotyczące WOŚP stworzył ten wyjątkowy obraz.
Do współpracy przy tworzeniu obrazu zaproszono beneficjentów WOŚP oraz osoby na co dzień pracujące ze sprzętem ofiarowanym przez fundację, które wprawiły maszynę w ruch, czytając do mikrofonu internetowe komentarze. Wśród nich znaleźli się między innymi mama Nikoli urodzonej z wadą serduszka, Ola i Krzysiek, którzy urodzili się z dużymi problemami zdrowotnymi, a dziś prowadzą aktywne i szczęśliwe życie, a także rehabilitantka Martyna.
Na działanie robota wpływ miały trzy warstwy. Tekstowa, analizująca konstrukcję komentarza, czyli np. liczbę wyrazów i znaków. Warstwa znaczeniowa, która odpowiadała za analizę znaczenia słów, częstotliwość i lokalizację występowania wyrazów kluczowych. Trzecim składnikiem była warstwa emocjonalna – tworzona na podstawie dźwięku z odczytu wpisu przez beneficjentów WOŚP.
Zobacz migawkę z realizacji projektu

Zobacz migawkę z realizacji projektu

Nadzór artystyczny nad projektem sprawował Jakub Cikała z ASP w Katowicach, który był jednocześnie współautorem algorytmu i wspólnie z firmą Netizens stworzył robota-malarza.
Obejrzyj rozmowę z Jakubem Cikałą

Obejrzyj rozmowę z Jakubem Cikałą

W akcję zaangażowała się również firma Brand24, od dawna współpracująca z WOŚP, która zebrała komentarze na temat Wielkiej Orkiestry.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
mBank przekaże WOŚP dodatkowo 77 tys. zł

temu

Na konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy trafi równowartość miesięcznych opłat i prowizji za prowadzenie rachunków dla klientów korporacyjnych, otwartych w styczniu i lutym br. Przekazana darowizna zasili działalność statutową Fundacji.
Rekordowy wynik zbiórki 26. Finału WOŚP!

temu

Kwota zadeklarowana na zakończenie 14 stycznia: 81 423 542 PLN. Podczas 26. Finału WOŚP zebraliśmy: 126 373 804,34 PLN. Nie wierzyliśmy w to, co widzieliśmy sprawdzając stan finałowego rachunku bankowego. Już w dniu akcji nie było wątpliwości, że razem z Polaka
Internauci zebrali ponad 18 milionów złotych dla WOŚP

temu

Zbiórki i aukcje zorganizowane w internecie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz kolejny zakończyły się wielkim sukcesem. W trakcie 26. Finału internauci korzystający z systemu PayU przekazali 18 109 010 złotych na wyrównywanie szans w leczeniu noworodków. PayU gra z Orkiestrą Jurka Owsiaka już od 16 lat, nie pobierając żadnej prowizji, dzięki czemu każda złotówka wpłacona na WOŚP jest w całości przekazywana na konto Fundacji.
Fundacja WOŚP zaprezentuje wynik zbiórki 26. Finału WOŚP!

temu

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w czwartek (8 marca) zaprezentuje wynik zbiórki 26. Finału WOŚP! Specjalnie zorganizowana konferencja prasowa odbędzie się w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, przy ul. Żwirki i Wigury 63 A (wjazd od ul. Trojdena). UWAGA - nie zapewniamy parkingu! Początek o godzinie 10:30.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.