Finał WOŚP i Pol'and'Rock Festival to dwa ogromne organizowane przez Fundację WOŚP wydarzenia, w czasie których bardzo aktywnie pracuje Pokojowy Patrol. Same działania związane z aktywnościami na Placach Bankowym i Teatralnym w Warszawie organizacyjnie wspierało ponad 140 osób.
Pokojowy Patrol to wolontariusze, którzy przyjeżdżają na Pol'and'Rock Festival i styczniowy Finał WOŚP, by pomagać przy organizacji tego pozytywnego zamieszania. Aby zostać członkiem Pokojowego Patrolu, wystarczy mieć ukończone 18 lat i ukończyć trzydniowe szkolenie w orkiestrowym ośrodku Szadowo-Młyn, na którym na uczestników czekają zadania survivalowo-integracyjne oraz kurs zakończony uzyskaniem uprawnień służby informacyjnej na imprezach masowych.
W czasie Finału WOŚP Pokojowy Patrol działa w dziesiątkach sztabów, jednak ogromna grupa - ponad 140 osób - wspierała działania przy głównych wydarzeniach w Warszawie, czyli na Placach Bankowym i Teatralnym.
Dzień przed wielkim Finałem WOŚP członkowie Pokojowego Patrolu w Warszawie zabezpieczali 14. Bieg WOŚP "Policz się z cukrzycą". Dbali o to, żeby wszystko przebiegło zgodnie z planem i zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Służyli pomocą, wyznaczając trasę, dopingując zawodników i wręczając im medale.
Dzięki pracy Patrolu Medycznego żaden uczestnik nie musiał obawiać się o swoje zdrowie.
W sobotę odbyła się oficjalna odprawa wolontariuszy, w czasie której Jurek Owsiak przekazał najważniejsze informacje do tłumu zaangażowanych i energicznych ludzi w czerwonych koszulkach.
Pamiątkowe zdjęcie po odprawie Pokojowego Patrolu, fot, Lucyna Lewandowska
Patrolowcy byli również wsparciem Centrum Prasowego oraz Redakcji Internetowej - wspomagali działania mediów, przygotowywali newsy i informacje prasowe, nagrywali relacje, opowiadając o kulisach powstawania wydarzeń WOŚP.
Bycie częścią Pokojowego Patrolu to ogromna odpowiedzialność, dlatego niezbędne jest zadbanie o komfort wolontariuszy. Jednym z udogodnień jest zapewnienie komfortowych noclegów w hotelach należących do SATORIA Group SA. Od kilkunastu lat wolontariusze mogą odpocząć w hotelach Atos, Portos i Aramis. Od początku współpracy spędzili tam łącznie 75 000 godzin.
Miasto Stołeczne Warszawa oraz ZTM gwarantują darmowe przejazdy komunikacją miejską dla wszystkich wolontariuszy, w tym Patrolowców. Warunkiem jest okazanie ID. Miejskie Zakłady Autobusowe podstawiają pojazdy na potrzeby przewiezienia członków Patrolu z hotelu do Studia. Każdy członek Pokojowego Patrolu otrzymał od Flixbus kod na darmowy dojazd do Finału oraz powrót z niego. Darmową podróż dla wolontariuszy 28. Finału zapewniają też Koleje Mazowieckie.
Dbając o szybkość przekazu informacji, sprawną komunikację organizatorów ze wszystkimi wolontariuszami Pokojowego Patrolu, zarówno przed jak i w dniu wydarzenia, umożliwia SerwerSMS.