Nagroda dla Jurka Owsiaka od Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów
Kopiuj tekst

Nagroda dla Jurka Owsiaka od Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów

Po raz pierwszy przyznana nie lekarzowi!

W czwartek (21 czerwca) Jurek Owsiak, podczas IX Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów, otrzymał Nagrodę Honorową Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów. Razem z nim nagrodę otrzymali: prof. J. D. Cooper (USA), prof. F. Mohr (Niemcy) oraz prof. S. Wiechowski. Jest to uhonorowanie osób, które swoimi osiągnięciami wpłynęły na historię medycyny.

Jest to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Polskie Towarzystwo Kardio-Torakochirurgów, którym zostają obdarowani ludzie o niekwestionowanym autorytecie i zasługach dla polskiej kardio-torakochirugii. Nagroda ta przyznawana jest od początku istnienia towarzystwa. Otrzymali ją miedzy innymi:

• 2008 – Roland Hetzer, Zbigniew Papliński, Marian Śliwiński
• 2010 – Andrzej Sosnowski
• 2012 – Paul R. Korfer, Paweł Urbański
• 2014 – Antoni Dziatkowiak, Francois Hitchcock, Stanisław Mlekodaj
• 2016 – Peter Goldstraw, Stanisław Woś

Wyróżnienie Jurka Owsiaka jest pierwszym, które otrzymała osoba nie będąca specjalistą kardio- lub torakochirurgi.

IX Kongres Polskiego Towarzystwa Kardio-Torachirurgów to kilkadziesiąt wykładów w sesjach poświęconych kardiochirurgii, kardiochirurgii dziecięcej oraz torakochirurgii, prowadzonych przez najwyższej klasy fachowców z kraju i zagranicy, które ogniskują się na najbardziej aktualnych, często nie do końca rozstrzygniętych medycznych zagadnieniach.
Fot. Fundacja WOŚP

Fot. Fundacja WOŚP

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ciągu 26 lat działalności w ramach wsparcia dla kardiochirurgii zakupiła 568 urządzeń za kwotę niemal 20 140 000,00 PLN.

Kardiochirurgia była celem Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już trzykrotnie: w 1993, 1997 oraz 2015 roku.

1. Finał WOŚP, 3 stycznia 1993 r. Tematem Finału WOŚP były choroby serca najmłodszych pacjentów. Zebrano 1 535 440,68 USD.

5. Finał WOŚP, 5 stycznia 1997 r. Tematem Finału WOŚP ratowanie dzieci z chorobami serca. Zebrano 3 062 067,29 USD.

23. Finał WOŚP, 11 stycznia 2015 r. Celem Finału WOŚP był zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej pediatrii i zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Dzięki zbiórce Fundacja WOŚP zakupiła m.in. przewoźne aparaty echokardiograficzne.
Fot. Fundacja WOŚP

Fot. Fundacja WOŚP

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.