Ranking przygotowany został przez globalną firmę zajmującą się badaniami rynku i opinii publicznej przy użyciu narzędzi internetowych.
Badania przeprowadzono w 35 krajach i przebadano ponad 37 000 respondentów, by wyłonić najbardziej podziwiane postaci życia publicznego. Podczas gdy w rankingu światowym dominują politycy, przedsiębiorcy i celebryci w Polsce na pierwszej pozycji wśród mężczyzn uplasował się pomysłodawca i założyciel Fundacji WOŚP – Jerzy Owsiak, a wśród kobiet prowadzą działaczki społeczne i kobiety zaangażowane w działalność charytatywną, edukacyjną i sportową takie jak Anna Dymna (założycielka Fundacji Mimo Wszystko), Martyna Wojciechowska (podróżniczka i aktywistka) i Janina Ochojska (założycielka PAH). Te wyniki mogą stanowić dowód na to jak wielkim zaufaniem i poparciem społecznym cieszą się organizacje pozarządowe w Polsce.
Kandydaci do rankingu wyłonieni zostali w grudniu bieżącego roku, kiedy firma YouGov przeprowadziła wybór nominowanych do tytułu najbardziej podziwianej osobowości. 20 kandydatów zostało wyłonionych na podstawie pytania o najpopularniejszą postać światową. Dodatkowo, w każdym z badanych krajów wybrano 10 lokalnych postaci publicznych które cieszą się największym zaufaniem i admiracją społeczeństwa. Następnie, w każdym z 35 państw przeprowadzono ankietę, dzięki której na postawie dwóch prostych pytań: „kogo naprawdę podziwiasz” i „kogo najbardziej podziwiasz” sporządzono ranking najwybitniejszych jednostek. W odpowiedzi na pierwsze pytanie respondenci mogli wybrać wiele postaci, a na drugie pytanie musieli odpowiedzieć wybierając tylko jedną osobę. Na podstawie tych odpowiedzi badacze obliczyli „współczynnik podziwu”, czyli określili, która postać jest najbardziej i najszerzej podziwianą jednostką w danym kraju.
Prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestry Świątecznej Pomocy i pomysłodawca „letniej zadymy w środku zimy” – corocznej zbiórki charytatywnej która ma na celu zakup sprzętu dla polskich szpitali, uzyskał 16.10% „współczynnika podziwu”. Procentowy „współczynnik podziwu” nie pokazuje bezpośrednio ilu respondentów popiera i podziwia wybraną postać. Na podstawie obliczeń i metodologii przyjętej przez YouGov pokazuje natomiast, jak bardzo podziwiana jest dana osoba. Współczynnik podziwu odzwierciedla nie tylko to jakim podziwem cieszy się wybrana jednostka, ale też to jaki zasięg, w porównaniu do podziwianych postaci z 35 krajów świata, ma wybrana osoba i jakim poparciem się cieszy. Na szczególną uwagę zasługują liderki rankingu podziwianych kobiet, bo są to osoby, które kojarzone są z działalnością pozarządową, charytatywną i edukacyjną.
Fot. Stanisław Wadas