• Press Kit
Giganci dla Świetlikowa

Kopiuj tekst

Giganci dla Świetlikowa

Opublikowany

W katowickim Spodku 23 marca 2018 odbędzie się wielki koncert charytatywny „Giganci dla Świetlikowa”. Znani i lubiani artyści reprezentujący różne gatunki muzyczne zagrają na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci z Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo, a punktem kulminacyjnym wydarzenia, będzie nadanie śląskiej Fundacji oficjalnego Patronatu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W 23. marca czeka nas prawdziwie mocne uderzenie gitar, bębnów i rytmów. Artyści polskiej sceny muzycznej zagrają wspólnie na największej scenie Katowic na rzecz szczytnej idei pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom ze Śląska. Kamil Bednarek spotka się zespołem IRA, legendarne riffy TSA zderzą się rapem Miuosha. A wybuchową mieszankę dopełni Ambasador Fundacji - Sebastian Riedel & Cree z gośćmi specjalnymi. Jednak najważniejszym punktem koncertu, będzie obecność Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która to oficjalnie obejmie Patronat nad śląską Fundacją. Na publiczność zgromadzoną w Spodku czekają także charytatywne licytacje oraz inne atrakcje. Bilety są do kupienia na stronie TicketPro.

Cały dochód z koncertów przekazany zostanie na rzecz Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo, by pomóc jej bezpłatnie opiekować się dziećmi dotkniętymi nieuleczalną chorobą oraz zebrać środki pieniężne na rzecz finalizacji budowy Centrum Opieki Dziennej i Hospicjum Stacjonarnego. 

Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo działa od 2009 roku i obejmuje opieką dzieci nieuleczalnie chore. Wykwalifikowany personel medyczny – lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, a także psycholodzy i pracownik socjalny, dojeżdżają do domów małych pacjentów w myśl idei, iż przewlekle chore dzieci powinny przebywać w warunkach domowych, wśród swoich najbliższych.

W roku 2017 z inicjatywy Hospicjum Domowego wystartował zupełnie nowatorski projekt – Centrum Opieki Dziennej i Hospicjum dla Dzieci. Przypomina ono przedszkole czy świetlicę z pełną profesjonalną opieką pielęgniarek, opiekunów medycznych, rehabilitantów, logopedy, pedagoga oraz psychologa. Świetlikowo niesie w pełni bezpłatną pomoc nie tylko dzieciom z różnych miast Śląska, ale także ich rodzicom, którzy poświęcając się przez lata opiece nad ciężko chorym dzieckiem, rezygnują ze swojego życia zawodowego i - niejednokrotnie - towarzyskiego. Dzięki Centrum Opieki Dziennej otrzymują coś, czego brakowało im od tak dawna – wytchnienia od prozy ich życia. Na mapie Polski trudno znaleźć podobne ośrodki.

Specjalistyczne wyposażenie Świetlikowa odpowiada temu, czego potrzebują podopieczni - zwiększonej potrzeby odpoczynku w relaksacyjnej sali, aktywizacji ruchowej podczas zajęć rehabilitacyjnych, stymulacji zmysłowej w pięknej sali doświadczania świata. Otrzymują jeszcze coś, czego nie zapewni im ich najbardziej kochająca rodzina - bycia wśród rówieśników w naszej przestronnej świetlicy, w której pod okiem pedagogów nawiązują przyjaźnie z tymi, którym los także nie szczędził trosk. To zmniejsza poczucie osamotnienia i niezgody na swoje życiowe położenie.

Tak naprawdę wprowadzamy do życia podopiecznych to, czego brakowało im najbardziej - bycia dzieckiem, które na wzór swoich zdrowych rówieśników wyrusza ze swojego domu do przedszkola czy szkoły. Bycia wśród innych dzieci, otoczonych opieką kompetentnych i troskliwych dorosłych, którzy stawiają przed nimi zadania na miarę ich bardzo indywidualnych potrzeb i pozwalają eksplorować świat, który jest dla nich bezpieczny. Świetlikowo tworzy dla nich namiastkę tego jak powinno wyglądać beztroskie dzieciństwo.

Budowa Świetlikowa przypadła na pierwszą połowę 2017 roku; budynek po starym tyskim przedszkolu został wyremontowany i dostosowany do potrzeb podopiecznych Fundacji. Budowa tego miejsca wyzwoliła mnóstwo pozytywnych emocji; zgromadziła wokół tej idei wielu ludzi dobrej woli wśród których byli m. in. Martyna Wojciechowska, która później została oficjalną Ambasadorką akcji,  Stanisław Soyka, Aleksander Doba, Krzysztof Wielicki, Andrzej Bargiel, Anna Guzik i wiele innych gwiazd, którym nieobca jest idea pomagania. Projekt ten kosztował 1 000 000 złotych. Pieniądze od darczyńców nie spływały rzekami, ale zaprzyjaźnione firmy budowlane mimo tego budowały ośrodek, mając na uwadze jak niezwykłe będzie to miejsce dla dzieci. Powiedziano im, iż rachunki zostaną uregulowane stopniowo, w miarę możliwości i śląska Fundacja ze wszystkich sił stara się uregulować wszystkie finansowe zobowiązania. To dzięki tym firmom Świetlikowo zaczęło przyjmować pierwszych pacjentów już na początku czerwca 2017 roku.

Fundacja podejmuje się wielu inicjatyw, które mają na celu pozyskanie środków finansowych. Dzięki przychylności Prezydenta Miasta Katowice 23 marca 2018 roku zorganizuje nieodpłatnie w Spodku koncert charytatywny pod hasłem "Giganci dla Świetlikowa". Zagrają tam gwiazdy polskiej sceny rockowej takie jak m. in.  IRA, TSA, Sebastian Riedel & Cree, Kamil Bednarek, Miuosh i inni artyści o wielkich sercach. Punktem kulminacyjnym tego wydarzenia, będzie nadanie śląskiej Fundacji przez Jurka Owsiaka oficjalnego patronatu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
plakat__A2.jpg

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Lidia Niedźwiedzka-Owsiak "Kobietą Roku 2017"

temu

4 kwietnia 2018 roku w Hotelu Bristol w Warszawie odbyła się gala, na której przyznano tytuł „Kobiety Roku 2017” miesięcznika „Twój STYL”. Tegoroczną laureatką została Lidia Niedźwiedzka-Owsiak. Zaszczytny tytuł przyznano za konsekwentne, dyskretne, pozbawione ostentacji
Oświadczenie Fundacji WOŚP ws. zmiany w Ustawie o zbiórkach

temu

Przedstawiamy Państwu apel 30 dużych organizacji pozarządowych, który wyraża sprzeciw wobec planowanych zmian w Ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Jedną z organizacji podpisanych pod apelem jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od 26 lat organizujemy największą dziś w Polsce zbiórkę publiczną – Finał WOŚP. To jest już nie tylko zbiórka środków na zakup sprzętu medycznego, to jest łączące Polaków w kraju i na całym świecie święto solidarności i społeczeństwa obywatelskiego. 
Orkiestrowe wieści - 5.04.2018

temu

Niemal 50 szkół podstawowych w drugim etapie Ogólnopolskiego Konkursu "Ratujemy i Uczymy Ratować, częściowy line-up 24. Pol'and'Rock Festival już na oficjalnej stronie internetowej festiwalu, coraz mniej czasu, by zaproponować gościa ASP lub zgłosić swoją organizację i na koniec, pierwsze gadżety dedykowane 24. Pol'and'Rock Festival już w SiemaShopie.
Prawie 50 szkół z całej Polski w drugim etapie konkursu WOŚP

temu

Wczoraj (3 kwietnia) zakończył się pierwszy etap siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ratujemy i Uczymy Ratować przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych. Do drugiego etapu przeszło aż 46 placówek z całej Polski, których listę można znaleźć poniżej.

Prawie 50 szkół z całej Polski w drugim etapie konkursu WOŚP

Wczoraj (3 kwietnia) zakończył się pierwszy etap siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ratujemy i Uczymy Ratować przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych. Do drugiego etapu przeszło aż 46 placówek z całej Polski, których listę można znaleźć poniżej.