• Press Kit
Twórcy komiksów na 26. Finale WOŚP

Kopiuj tekst

Twórcy komiksów na 26. Finale WOŚP

Opublikowany

Polskie Stowarzyszenie Komiksowe zapraszaja do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu. 14 stycznia 2018, podczas 26. Finału WOŚP na Placu Defilad, w specjalnie przygotowanym namiocie spotkać będzie można piętnastu czołowych polskich twórców komiksowych. Przez cały dzień, w zamian za datki do orkiestrowych puszek, artyści wykonywać będą rysunki i rozdawać autografy.

W niedzielę (14 stycznia) na Placu Defilad będzie można spotkać następujących rysowników:
- Jacek Frąś
- Krzysztof Gawronkiewicz
- Joanna Karpowicz
- Berenika Kołomycka
- Tomasz Leśniak
- Jan Mazur
- Piotr Nowacki
- Tomasz Samojlik
- Wojciech Stefaniec
- Michał Śledziński
- Jacek Świdziński
- Adam Święcki
- Jakub Topor
- Przemysław Truściński
-Kajetan Wykurz

Tomasz Leśniak

Pokolenie wychowane na początku lat ’00 wyrywało rodzicom z rąk piątkowe wydanie dziennika Gazeta Wyborcza w poszukiwaniu dodatku – słynnego „Komiksowa” - w którym w odcinkach ukazywał się komiks "Tymek i Mistrz” (w tym roku dzięki Kultura Gniewu doczekaliśmy się pełnego wydania serii). W tym samym czasie nieco starsi czytelnicy wertowali strony hip-hopowego czasopisma ŚLIZG, w którym drukowany był komiks "Jeż Jerzy”. Dziś z niecierpliwością czekamy na każde wydanie magazynu Duży Format, gdzie co tydzień znajdziemy komiksowy pasek z serii "Polska Mistrzem Polski”.
1.jpg

Joanna Karpowicz

„Wszystkim tym, którzy mówią: >myślałem/am, że poszłaś całkiem w komiks< mówię: jestem malarką, która robi komiksy. Wszystkim tym, którzy mówią: >dobrze, że wróciłaś do komiksów< mówię: najlepiej.” – Joanna Karpowicz nie daje się zaszufladkować!Rok 2017 zdecydowanie należał do tej krakowskiej artystki. Nakładem Centrala ukazał się artbook z pracami wchodzącymi w skład malarskiego cyklu z Anubisem. Timof Comics wydał głośne „Kwaśne jabłko” - Joanna stworzyła poruszające ilustracje do scenariusza Jerzego Szyłaka. Wydawnictwo Kultura Gniewu zaserwowała nam „Anastazję” (scen. Magdalena Lankosz), komiks, który w całości można zobaczyć w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie / Museum of Contemporary Art w ramach wystawy "Artyści z Krakowa. Generacja 1970-1979".
1.jpg

Przemysław Truściński

Jego dokonania obejmują zarówno publikacje komiksowe ("Trust - historia choroby", "44", "Komiks W-wa", "Papież i Generał"), ilustrację prasową (Gazeta Wyborcza, Newsweek Polska, Playboy Polska"), jak i reklamową (Pepsi, Nescafe) czy na potrzeby gier komputerowych (rysunkowa koncepcja postaci Wiedźmina). Jest dyrektorem artystycznym Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym znajdziemy też mural jego autorstwa. W 2010 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
1.jpg

Michał Śledziński 

Michał Śledziński (w sieci znany pod tajemniczym pseudonimem Dr Śledziu). "Osiedle swoboda", "Na szybko spisane" czy "Czerwony pingwin musi umrzeć" (wyd. Kultura Gniewu), to pozycje, które pozwolą Wam bliżej zapoznać się z twórczością rysownika i scenarzysty, a w latach 1999-2004 redaktora naczelnego kultowego czasopisma komiksowego "Produkt".
1.jpg

Jacek Frąś

Jacek Frąś, autor ilustracji do głośnego komiksu "Totalnie nie nostalgia" stworzonego wraz z Wandą Hagedorn (wyd. Wydawnictwo Komiksowe i Kultura Gniewu), twórca postaci melon, w latach 2001-2008 perkusista słynnego zespołu rockowego Cool Kids of Death.
1.jpg

Kajetan Wykurz

Choć Kajetan Wykurz, znany jako Kajman Arts, jest absolwentem filmoznawstwa i maniakiem tej dziedziny sztuki, a pierwsze rysunkowe historie w życiu stworzył nieświadomie, jako swego rodzaju storyboardy, to najbardziej znany jest z tworzenia komiksów. Wykurz jest autorem m.in. ilustracji do komiksu „Demoniczny detektyw” (Księży Młyn Dom Wydawniczy), będącego historią walki tajemniczego detektywa z demonem chciwości, którego obudziły roboty drogowe. A wszystko to osadzone w miejskich realiach Łodzi, gdzie autor mieszka na co dzień.Jako twórca ilustracji dla dzieci sprawdził się także na tym polu, tworząc album "Maja i minizaury" i tym samym wprowadzając najmłodszych czytelników w świat komiksu. Historia Mai może być podróżą sentymentalną dla wszystkich tych, którzy w dzieciństwie kolekcjonowali miniaturowe, prehistoryczne gady opatrzone stemplem "made in China" i marzyli o statku kosmicznym, którym przylecą do nich dinozaury równie maleńkie, ale będące żywymi istotami.
1.jpg

Krzysztof Gawronkiewicz

Gawronkiewicz jest jednym z najmocniejszych nazwisk na rodzimej scenie komiksowej – na stałe odcisnął w niej swój ślad dziełami takimi jak „Achtung Zelig!” (Kultura Gniewu i Zin Zin Press) czy współtworzoną z Dennisem Wojdą serią „Mikropolis” (Egmont Polska). Historia z tej właśnie serii przyniosła twórcom w 2000 roku nagrodę Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Współpraca z Grzegorzem Januszem dała z kolei owoc w postaci komiksu "Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona", którego pierwszy tom „Esencja” w 2003 roku zwyciężył w europejskim konkursie, organizowanym przez wydawnictwo Gléant i telewizję Arté, udowadniając, że również polski komiks posiada znakomitych twórców.
1.jpg

Jakub Topor

Jakub Topor swoją obecność na scenie komiksowej rozpoczął albumem "Rodacy" (Timof Comics) w październiku 2016. Tytuł i okładka zdradzają treść: komiks jest zbiorem krótkich historii o postaciach i sytuacjach, jakie znamy z życia codziennego. Kolejny album stworzył wraz ze scenarzystą, Wiktorem Talagą. "Spieprzyłem" posiada podobną konstrukcję i tematykę. Przede wszystkim jednak oba albumy łączy klimat - oparty na wrażliwej obserwacji i karykaturalnych, czasem wręcz brutalnych przedstawieniach rzeczywistości.
1.jpg

Piotr Nowacki

Piotr Nowacki tworzy jednak nie tylko dla najmłodszych. Na koncie ma kilkanaście publikacji wydanych przez czołowe polskie wydawnictwa komiksowe (m.in. „Tainted” wyd. Timof Comics, „It’s Not About That” wyd. Centrala). Wraz z Bartoszem Sztyborem i Łukaszem Mazurem współtworzy także kolektyw Pokembry.Jednymi z ostatnich projektów autora były książka dla dzieci „Reformator” (Wydawnictwo Widnokrąg), w przystępny i ciekawy sposób przedstawiająca historię Marcina Lutra, a także wydany własnym nakładem zin „Klops”. Oba projekty zebrały doskonałe recenzje zarówno czytelników jak i krytyków.
1.jpg

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Dobro wraca! 26. Finał WOŚP oczami internautów

temu

Na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest już ponad 81 milionów złotych. Osiągnięta została więc kwota deklarowana na koniec Finału - tego czy w tym roku także udało się przekroczyć granicę stu milionów dowiemy się 8. marca, na specjalnej konferencji prasowej.
„Sztuka Dobro Czynna” – Obraz, który powstał z komentarzy Internetowych o WOŚP

temu

Akcja „Sztuka Dobro Czynna” udowadnia, że dobro ma większą moc niż hejt! W ramach projektu przez rok zbierano internetowe komentarze na temat WOŚP. Te nieprzychylne maszyna, dzięki specjalnemu algorytmowi, przetworzyła w dzieło sztuki. Środki ze sprzedaży obrazu trafią do Wielkiej Orkiestry.
To ostatni dzień, aby wpłacić na cel 26. Finału!

temu

Finał już za nami, my liczymy pieniądze, które z dnia na dzień spływają na nasze konto. To wszystko dzięki Wam i Waszej wielkiej hojności. Dziś, czyli 31.01 upływa ostatni dzień zbiórki na rzecz 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku naszym celem jest wyrównanie szans w leczeniu noworodków.
Wyjątkowa wystawa w Łazienkach Królewskich "Rekord już jest!"

temu

Po raz kolejny zapraszamy Was do Muzeum Łazienki Królewskie, gdzie od 8 do 26 stycznia zobaczycie naszą wyjątkową wystawę zatytułowaną "Rekord już jest!". Na fotografiach w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich w Warszawie zobaczycie wybrane zdjęcia dokumentujące nasz

W tym roku również możesz zostać WOŚPoznawcą!

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny stawia na kontakt z wolontariuszami i darczyńcami za pomocą aplikacji mobilnej.