Jednym z największych problemów noworodka urodzonego przedwcześnie są zaburzenia oddychania - właśnie dlatego od prawie 20 lat Fundacja WOŚP prowadzi Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków, w ramach którego zakupiła dzisiaj kolejne urządzenia. Do 58 placówek w 52 miastach już wkrótce trafi sprzęt za łącznie 9 398 961,25 zł.
Podczas 64. Konkursu Ofert - w zaledwie jeden dzień - Orkiestra kupiła 95 urządzeń dla 58 placówek w 52 miastach. Zakup sprzętu medycznego najlepszej jakości był możliwy dzięki wsparciu komisji ekspertów, czyli lekarzy praktyków z całej Polski.
Skład komisji eksperckiej 64. Konkursu Ofert:
- prof. dr hab. n. med. Maria Wilińska
- dr n. med. Elżbieta Kulikowska
- dr n. med. Elżbieta Nowacka
- dr hab. n. med. Iwona Sadowska-Krawczenko
- prof. dr hab.n.med. Andrzej Piotrowski
- mgr inż. Marcin Gostyński
64. Konkurs Ofert fot. Łukasz Widziszowski
Dzisiejsze zakupy finansowane są ze środków zebranych podczas 29. Finału WOŚP. Wynik zbiórki z 2021 roku to 210 813 830,10 złotych.
Fundacja WOŚP kupiła 95 urządzeń, w tym:
- Aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddechu noworodków nCPAP – 34 szt. od firmy DUTCHMED
- Inkubator transportowy z respiratorem – 10 szt. od firmy DUTCHMED
- Respirator do wentylacji noworodków, niemowląt i dzieci (z opcją HFO) – 26 szt. od firmy DUTCHMED
- Aparat do terapii oddechowej wysokim przepływem - 25 szt. od firmy FISHER & PAYKEL
64. Konkurs Ofert fot. Łukasz Widziszowski
Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków Fundacji WOŚP
Fundacja WOŚP prowadzi program od 2003 roku - dzięki niemu metodę nieinwazyjnego wsparcia oddechowego spopularyzowano w Polsce znacznie wcześniej niż w większości rozwiniętych krajów świata.
Orkiestra wprowadziła do powszechnego użytku najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze metody leczenia niewydolności oddechowej u noworodków, przy pomocy możliwie najlepszego sprzętu. Jednocześnie wdrożono rejestry zastosowania urządzeń, aby monitorować wpływ nowych metod terapii na osiągane wyniki kliniczne leczenia noworodków. Zasadnicza zmiana, jaka nastąpiła w polskich oddziałach intensywnej terapii noworodka to zmniejszenie inwazyjności terapii. Dotychczasową intubację i wentylację mechaniczną w większości przypadków zastąpiono wsparciem nieinwazyjnym, zdecydowanie łagodniejszym i bezpieczniejszym dla noworodka. Skuteczność wentylacji nieinwazyjnej i unikanie intubacji dotchawiczej umożliwia osiąganie przez polskie ośrodki neonatologiczne coraz lepszych wyników leczenia zarówno w wymiarze ratowania życia, jak i w aspekcie unikania szeregu bardzo poważnych powikłań wcześniactwa.
Każdy oddział leczący noworodki może zgłosić chęć uczestnictwa w Programie. Składa do Zarządu Fundacji prośbę o zakup sprzętu. Zobowiązuje się też do raportowania każdego użycia zastosowanej metody leczenia, w której korzysta z przekazanego przez Fundację aparatu.
Jak Fundacja WOŚP kupuje sprzęt medyczny?
Konkurs Ofert realizowany jest według scenariusza, na który w przypadku każdego typu urządzeń składają się 3 wejścia.
- Pierwsze wejście to ocena jakościowa, której eksperci dokonują po zapoznaniu się ze szczegółowymi ofertami złożonymi przez firmy uczestniczące w postępowaniu.
- Wejście drugie, które jest wspólne dla wszystkich firm, to doprecyzowanie, jaki sprzęt - o jakich funkcjach i parametrach - Fundacja zamierza kupić.
- Ostatni blok to rozmowy z każdym z oferentów na temat proponowanej ceny jednostkowej urządzeń.