Żywiołowi, pełni humoru i dystansu do otaczającego ich świata, znakomicie wyczuwający nastroje festiwalowej publiczności - Łydka Grubasa to niekwestionowani ulubieńcy fanów Pol'and'Rock Festival. Tym razem olsztyńska formacja wystąpi na koncercie, który towarzyszyć będzie Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie.
Opowieść o Łydce Grubasa na Najpiękniejszym Festiwalu Świata zaczęła się od występu kapeli na Eliminacjach. Kolejnym rozdziałem było zdobycie nagrody Złotego Bączka, która zagwarantowała kapeli koncert na Dużej Scenie. Zespół zaprezentował się też przed publicznością Najpiękniejszej Domówki Świata, występując w warszawskim studio podczas internetowej edycji Pol'and'Rock Festival. Ostatnio bywalcy Najpiękniejszego Festiwalu Świata mieli okazję zobaczyć olsztyński zespół w nowej lokalizacji festiwalu - na imponującej scenie 27. Pol'and'Rock Festival w Makowicach-Płotach.
Humor, dystans, energia i świetna zabawa – tak można podsumować muzykę tworzoną przez Łydkę Grubasa. Zespół został założony w Olsztynie w 2002 roku i początkowo miał być projektem żartu koncertowego muzyków tworzących kapelę trashmetalową Respite. Łydka Grubasa ma w dorobku 5 płyt. Debiutancka płyta zespołu, czyli „Bąż Woa” ukazała się w 2010 roku, a najnowsze wydawnictwo Łydki Grubasa to „Socjolibacja”, która pojawiła się na rynku w 2020 roku. W 2019 roku ukazało się koncertowe wydawnictwo, na którym znalazł się "złotobączkowy" występ Łydki Grubasa na Pol'and'Rock Festival
Łydka Grubasa na 27. Pol'and'Rock Festival. fot. Michał Kwaśniewski
Łydka Grubasa gra muzykę, którą sami określają mianem „rocka kulinarno-publicystycznego”, czyli połączenie alternatywy, heavy metalu z dodatkiem reggae, ze szczyptą folk metalu przyprawionego groove metalem. Na szczególną uwagę zasługują odważne, czasem wręcz budzące kontrowersje, teksty piosenek zespołu. Łydka Grubasa stawia na ostrą satyrę, nie stroniąc od gorących tematów takich jak krytyka instytucji państwowych, akceptacja osób transseksualnych, czy problemy związane z globalną migracją.
Zgodnie z hasłem 30. Finału - "przejrzyj na oczy" zbiórka będzie miała na celu zakup najnowocześniejszych urządzeń dla dziecięcej okulistyki.
Warszawski koncert pod Pałacem Kultury i Nauki dedykowany będzie wszystkim pracownikom i pracowniczkom ochrony zdrowia, którzy zwłaszcza w okresie pandemii, wykazali się poświęceniem ratując życie i zdrowie Polaków.