03/08/20

Esri Polska opracowała cyfrowe mapy 28. Finału WOŚP


Firma Esri Polska jak co roku wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w obszarze tworzenia dedykowanych map dla organizatorów, wolontariuszy i osób uczestniczących w wydarzeniach na terenie nie tylko całej Polski, ale i świata. Wśród publicznie dostępnych map znalazły się między innymi mapy sztabów WOŚP, mapa wydarzeń towarzyszących, mapa biegów „Policz się z cukrzycą” czy mapa ograniczeń w ruchu w rejonie Placu Bankowego i Placu Teatralnego.


W tym roku nowością było znacznie bogatsze wykorzystanie wizualizacji trójwymiarowych, które lepiej pomogły zrozumieć zmiany w organizacji ruchu w okolicach Placu Bankowego i Placu Teatralnego. Oprócz map, Esri udostępniło także interaktywny przewodnik multimedialny dla wolontariuszy, zawierający m.in. informacje o celach zbiórki czy listę dobrych zasad, którymi powinny kierować się osoby zbierające datki.


Nowe technologie grają dla WOŚP

Wszystkie mapy na potrzeby styczniowej zbiórki były udostępniane poprzez chmurę serwerów i usługę ArcGIS Online. Dotyczy to zarówno publicznie dostępnych map udostępnianych poprzez galerię map pod adresem: https://wosp.maps.arcgis.com/ oraz map z ograniczonym dostępem przeznaczonym wyłącznie dla Fundacji WOŚP.


Dane przestrzenne i mapy były wykorzystywane już na etapie zgłaszania do Fundacji wolontariuszy, sztabów i wydarzeń towarzyszących. W tym roku serwery Esri obsłużyły ponad 300 000 zapytań o adresy (nie tylko dotyczące terytorium Polski, lecz całego świata). Zarejestrowane przez WOŚP sztaby i wydarzenia, takie jak np. kilkadziesiąt biegów "Policz się z cukrzycą", w chwili rejestracji uzyskują współrzędne geograficzne, co w dalszych krokach posłużyło do stworzenia map pokazujących ich rozmieszczenie w skali całego globu
-Robert Jędrzejczak – Menedżer ds. Klientów Kluczowych w Esri Polska

Wykorzystanie systemu ArcGIS Online, opartego o chmurę obliczeniową, gwarantowało płynne działanie całego rozwiązania. Nawet w przypadku nagłego wzrostu liczby zapytań o wyświetlenie map, automatycznie wzrastała liczba serwerów obsługujących ruch w sieci, co jest niezwykle ważne w przypadku tak dużego wydarzenia jak Finał WOŚP. Wypracowane rozwiązanie jest pokłosiem 6-cio letniego doświadczenia we współpracy pomiędzy fundacją WOŚP a Esri Polska.