11/06/19

WOŚP kupiła 110 ultranowoczesnych urządzeń dla szpitali!


Wczoraj późnym wieczorem, po dwóch dniach intensywnych negocjacji, zakończył się w Warszawie 53. Konkurs Ofert Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na zakup sprzętu medycznego. W jego efekcie WOŚP kupiła w darze dla specjalistycznych szpitali dziecięcych w całej Polsce aż 110 ultranowoczesnych urządzeń medycznych. W sumie Orkiestra wydała w efekcie Konkursu Ofert ponad 44 mln złotych (a dokładnie - 44 031 028,96 PLN). Zakup sfinansowany zostanie ze środków zebranych w rekordowym, 27. Finale Orkiestry.


Oto zwycięzcy postępowań w poszczególnych kategoriach:



Tradycją Konkursów Ofert WOŚP są doskonale wynegocjowane warunki zakupu urządzeń. Ceny są znacząco (czasem w skali kilkudziesięciu procent!) niższe niż średnie wartości rynkowe. Każde urządzenie ma wydłużony czas gwarancji, ewentualny zapas materiałów zużywalnych, zapewnione dożywotnie nieodpłatne aktualizacje oprogramowania. Z każdym urządzeniem szpital otrzymuje pakiet szkoleń prowadzonych przez doświadczonych specjalistów. Orkiestra dba więc nie tylko o dostarczenie sprzętu, ale o zapewnienie jak najlepszych możliwości, by z tego sprzętu intensywnie korzystać dla dobra najmłodszych pacjentów.

Jak wielokrotnie podkreślali eksperci oceniający oferowane urządzenia – pozyskany przez Orkiestrę sprzęt w większości miejsc wytyczać będzie nowy standard diagnostyki i leczenia dzieci. Czy to będą niezwykle skomplikowane echokardiografy Philipsa, czy najwyższej światowej klasy zestawy endoskopów Olympusa, czy każde inne urządzenie zakupione w minionych dwóch dniach przez WOŚP – wszystkie te aparaty charakteryzuje najnowsza myśl techniczna i stanowią one przyszłość medycyny dziecięcej.

Decyzje dotyczące zakupów zapadły, teraz pozostały do dopięcia kwestie formalne – na bazie wynegocjowanych warunków należy sporządzić i podpisać kontrakty, po czym urządzenia zostaną rozdysponowane do szpitali. Przypomnijmy – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazuje urządzenia szpitalom w darze, na własność. W umowach darowizny są jednak zawarte klauzule, które narzucają szpitalom sposób korzystania z przekazanego sprzętu. Mamy więc pewność, że na sprzęcie WOŚP nie będą wykonywane badania i zabiegi komercyjne, odpłatne, lub że urządzenia te trafią na inny oddział czy do innej placówki, niż określa to umowa, bez zgody i wiedzy Fundacji. Na końcu Orkiestra jako darczyńca ma prawo reakcji w sytuacji, kiedy sprzęt przestaje być wykorzystywany lub w szpitalu zamykany jest oddział, na którym pracują urządzenia WOŚP.


Konkurs Ofert nie mógłby się odbyć bez fantastycznego zaangażowania i tytanicznej pracy grupy powołanych do postępowań ekspertów medycznych. Ich doświadczenie i wiedza to swoisty gwarant jakości pozyskiwanych dla szpitali urządzeń.

W tym konkursie ofert w skład Komisji Ekspertów weszli:



Jesteśmy zmęczeni, ale szczęśliwi i dumni, bo znów pokazaliśmy wielką siłę serca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Polacy, dziękujemy Wam za zaufanie i tak szczodre wsparcie naszej zbiórki i przyrzekamy, że Waszego zaufania nie zawiedziemy. Dziś ponownie udowodniliśmy, że każda złotówka, która znalazła się w skarbonkach wolontariuszy Finału, zamieniona zostaje na najlepsze możliwości leczenia dzieci w polskich szpitalach i za to wielki ukłon w Waszą stronę. Za kilka tygodni kolejny, 28. Finał WOŚP, tym razem dedykowany dziecięcej medycynie zabiegowej. Bądźcie z nami!
-zaapelował tuż po zakończeniu Konkursu Ofert Jerzy Owsiak, Prezes Zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Szczegółowy wykaz zakupionego sprzętu – w załączeniu.