09/26/19

Ponad 6 milionów dzieci z przebadanym słuchem. Zapraszamy na konferencję poświęconą słuchowi noworodków


W najbliższy piątek, 27 września, w Hotelu Novotel w Poznaniu odbędzie się V Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowo-Naukowa „Słuch Noworodka”. Konferencja organizowana jest w ramach prowadzonego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. Wydarzenie zaadresowane jest do personelu medycznego szpitali w całej Polsce, zaangażowanego w realizację Programu: neonatologów i położnych, którzy w pierwszych dniach życia wykonują badanie screeningowe słuchu, oraz lekarzy laryngologów, audiologów, logopedów, terapeutów, protetyków słuchu, stawiających diagnozę i podejmujących interwencję w przypadku wykrycia wady słuchu.


WOŚP prowadzi Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków nieprzerwanie od 2002 roku, czyli już 18 lat. Dzięki przekazanemu przez Orkiestrę specjalistycznemu sprzętowi, który dotarł do każdego szpitala w Polsce, w którym rodzą się dzieci, badania słuchu obejmują niemal 100% populacji noworodków. Orkiestra zbudowała także od podstaw infrastrukturę techniczną, system łączności i centralną bazę danych, a także zespół specjalistów analizujących efekty Programu. Dzięki temu Polska stała się jednym z pierwszych krajów na świecie, w którym w sposób kompleksowy wprowadzono przesiewowe badania słuchu u wszystkich nowonarodzonych dzieci. Do dziś badaniami przesiewowymi słuchu w ramach Programu WOŚP objętych zostało ponad 6 mln dzieci. 


Dzięki Programowi nie tylko wykrywane są przypadki niedosłuchu u dzieci, ale także monitorowany jest proces leczenia w klinkach specjalistycznych, do których takie dzieci są kierowane.


Obejrzyj film, który powstał po 10 latach prowadzenia Programu:

- Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków to nasze przedsięwzięcie, z którego jesteśmy szczególnie dumni. Jest to pierwsze w historii Polski rozwiązane systemowe, które organizacja pozarządowa wprowadziła jako obejmujący wszystkich Polaków standard w publicznej opiece medycznej. Dzięki Orkiestrze, ogromnemu zaangażowaniu personelu medycznego w szpitalach, oraz także – co bardzo doceniamy – urzędowej decyzji o uczynieniu badań przesiewowych słuchu obowiązkowymi, udało nam się w Polsce dokonać gigantycznego postępu w jakości opieki audiologicznej. Dosłownie – zadziwiliśmy świat.
-Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu oraz dyrektor ds. medycznych WOŚP

Poznańska konferencja organizowana jest po raz piąty, a jej celem jest podsumowanie efektywności Programu, wymiana doświadczeń pomiędzy ośrodkami zaangażowanymi w jego realizację, ale także przybliżenie najnowszych światowych osiągnięć i metod stosowanych w leczeniu słuchu. Dzięki tym spotkaniom realnie udaje się zwiększać skuteczność leczenia oraz podnosić kwalifikacje personelu pomagającemu dzieciom z wykrytą wadą słuchu.


Od lat osiągnięcia polskich audiologów są cenione jako jedne z najwyższych na świecie, na co niebagatelny wpływ ma program Orkiestry oraz zaangażowanie całego środowiska specjalistów w rozwój tej dziedziny medyny. Spotykamy się już po raz piąty gronie najlepszych specjalistów, by dzielić się wiedzą, doświadczeniem, pomysłami, by w efekcie jeszcze szybciej i skuteczniej leczyć dzieci z wrodzonymi wadami słuchu.
-prof. dr hab. Witold Szyfter, koordynator medyczny Programu

Konferencja podzielona została na dwie sesje, w każdej z nich zaplanowano wystąpienia wybitnych specjalistów w dziedzinie audiologii. Na wstępie Prof. Witold Szyfter dokona podsumowania najważniejszych danych statystycznych związanych z Programem. Wyemitowane zostanie także specjalne wystąpienie Jerzego Owsiaka, prezesa zarządu WOŚP, skierowane do uczestników konferencji. Wśród następujących potem wystąpień i zaplanowano między innymi prezentację na temat amerykańskiego modelu badań przesiewowych u noworodków, przygotowaną przez Rafaela Delgado PhD (Miami USA), a także omówienie nowych technik elektrofizjologicznych do badań przesiewowych słuchu, którego dokona prof. dr hab. n med. Krzysztof Morawski.


Szczegółowe informacje na temat przebiegu i programu konferencji znajdują się na tej stronie.


Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. Do tej pory Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1 mld PLN.

Aleksandra Rutkowska