04/03/19

Jerzy Owsiak oraz Lidia Niedźwiedzka-Owsiak laureatami Nagrody im. Ks. Tischnera


Jerzy Owsiak oraz Lidia Niedźwiedzka-Owsiak zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Ks. Józefa Tischnera, przyznawanej przez Wydawnictwo ZNAK oraz Towarzystwo Ubezpieczeniowego Hestia. Współzałożyciele Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy otrzymali nagrodę w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”.


Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 30 marca w Krakowie. Głównym organizatorem imprezy był Uniwersytet Jagielloński. Galę współorganizowały gospodarz wydarzenia - Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, a także Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (wraz z Fundacją Kultury Chrześcijańskiej „Znak”) oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.


Nagroda Znaku i Hestii im. Ks. Józefa Tischnera przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku. Ideą nagrody jest docenienie nie tylko intelektualnych zasług laureatów, ale również ich charakteru i postawy wobec świata. Profesor Barbara Skarka, laureatka nagrody z 2003 roku, ujęta to krótko – Nagroda Tischnera jest wyróżnieniem dla człowieka jako takiego, a nie dla filozofa, teologa, publicysty czy społecznika.


Nagroda przyznawana jest w sumie w trzech kategoriach. W kategorii Pisarstwa religijnego lub filozoficznego stanowiącego kontynuację Tischnerowskiego „myślenia wg wartości” nagrodzony został o. Ludwik Wiśniewski, za książkę „Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę”. W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wonności” nagrodzony został Łukasz Garbal, za książkę „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa”.


Nigdy nie patrzyliśmy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w kategoriach inicjatyw duszpasterskich, choć oczywiście zdajemy sobie sprawę, że minionych 27 lat naszej działalności w stu procentach wpisuje się w szeroko pojętą ideę miłości bliźniego. Dzięki ogromnej ofiarności Polaków zainwestowaliśmy do tej pory niemal miliard złotych w polską medycynę, zmieniając standardy szpitalnej opieki i leczenia niemal wszystkich szpitali w Polsce. Ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie udało się w Polakach poruszyć tak masowo gotowości do pomocy potrzebującym. Nagroda im. ks Tischnera to piękne uhonorowanie budzenia przez Orkiestrę wrażliwości naszych Rodaków na krzywdę i potrzeby innych ludzi.
-Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP

Kiedy powstawała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, nikt nie zdawał sobie sprawy, jak wielkie to będzie przedsięwzięcie i jak mocno odciśnie swoje piętno na polskiej medycynie. Przez te lata wsparliśmy przecież praktycznie wszystkie dziedziny medycyny dziecięcej, odmieniliśmy polską geriatrię, wprowadziliśmy powszechne nauczanie pierwszej pomocy w szkołach podstawowych oraz uruchomiliśmy 7 ogólnopolskich programów medycznych. W polskich szpitalach pracuje blisko 70 tysięcy urządzeń medycznych z serduszkiem WOŚP i w wielu miejsca jest to aparatura najnowocześniejsza, wyznaczająca standardy diagnostyki, leczenia i opieki
-Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych Fundacji WOŚP

Fot. Jędrzej Kogut

Decyzję o wyłonieniu laureatów podejmuje Kapituła, w skład której wchodzą ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Witold Dudziński, Jacek Karnowski, abp Grzegorz Ryś, Władysław Stróżewski, Piotr M. Śliwicki, Łukasz Tischner (sekretarz), Karolina Wigura i Henryk Woźniakowski.


Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in.: s. Małgorzata Chmielewska, Janina Ochojska, Barbara Skarga, ks. Michał Heller, o. Wacław Hryniewicz, Wojciech Jagielski, Piotr Kłodkowski, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Szacki i Paweł Śpiewak. Laureatami Nagrody bywały też osoby, których działalność społeczna nie jest szeroko znana, jak siostry Maria i Teresa Sawickie czy ks. Jacek Ponikowski, a także młodzi uczeni, dopiero rozpoczynający naukową karierę, jak teologowie Piotr Sikora i ks. Robert J. Woźniak czy socjologowie Karolina Wigura i Michał Łuczewski.


Fundatorami Nagrody są Grupa ERGO Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.