01/28/19

Polacy lubią pomagać!


Badanie CBOS opublikowane w 2018 roku, dotyczące „Aktywności Polaków w organizacjach obywatelskich” wykazały najwyższy poziom aktywności obywatelskich od 1998 roku. Wzrasta zaangażowanie Polaków w działalność społeczną – powyższy raport wykazał, że 11% respondentów deklaruje, że poświęca swój czas na pracę społeczną w organizacjach pomagających dzieciom, a prawie 10% działa na rzecz chorych, starszych i bezdomnych.

W 2017 roku według raportu „Aktualne problemy i wydarzenia”, opublikowane w styczniu 2018 roku przez CBOS, wynika, że Polacy w większym stopniu niż w poprzednich jedenastu latach angażowali się w różne formy działalności dobroczynnej: najczęściej przekazując pieniądze (71%, wzrost o 7 punktów procentowych w stosunku do roku 2016), udzielając pomocy rzeczowej (62%, wzrost o 3 punkty), rzadziej przeznaczając na tego typu cele własną pracę (25%, wzrost o 5 punktów) lub pracując jako wolontariusze (8%, wzrost o 2 punkty).

Kolejne badania CBOS opublikowane w marcu 2018 roku na temat „Czy Polacy są altruistami” wykazały, że ponad dwie trzecie badanych (70%) twierdzi, że obecnie trzeba być wrażliwym i gotowym do pomocy. Polacy okazują się nieco bardziej altruistyczni, niż przed dwoma laty, gdy po raz ostatni CBOS zadało identyczne pytanie - wtedy potrzebę pracy na rzecz innych zauważało 65% badanych.

Przez 26. Finałów Fundacja WOŚP doświadczyła niesamowitego wsparcia, niezapomnianej dobroczynności (zebraliśmy na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln PLN) i przede wszystkim poczucia zbiorowej odpowiedzialności za problemy, które otaczają nas, nawet jeśli nie dotykają bezpośrednio nas samych. Wolontariusze, partnerzy, sponsorzy, darczyńcy, co roku z wyjątkowym zaangażowaniem wspierali finałowe cele tworząc największą Orkiestrę altruistów i filantropów. Ostatnie 10 Finałów to blisko 1 200 000 wysłanych identyfikatorów do wolontariuszy, a w zeszłym roku padła rekordowa jednorazowa darowizna w wysokości 7 000 000 złotych!

Polacy zdecydowanie lubią pomagać – tak wynika z najnowszego raportu, który otrzymaliśmy grudniu 2018 roku, który jest podsumowaniem badania nad zaufaniem społecznym w Polsce, przygotowanym przez firmę IQS. Wykazały one nie tylko, że Polacy największym zaufaniem darzą Fundację WOŚP (83% respondentów), ale także, że Polacy chętnie angażują się w działania charytatywne i inicjatywy społeczne.

Wzięcie udziału w 2018 roku zadeklarowało aż 80% ankietowanych, najczęściej wskazywali wsparcie finansowe (69%), cześć respondentów była także wolontariuszami podczas ostatniej orkiestrowego grania.

Jako najważniejsze powody wspierania WOŚP poprzez datki wymieniają:


Osoby biorące udział w badaniu jako spontaniczne skojarzenie z WOŚP najczęściej wymieniali pomoc/wsparcie (ogólne), pomoc dla dzieci, pomoc szpitalom, bezinteresowna pomoc, pomoc respondentów. Aż 96% spontanicznych skojarzeń było pozytywnych. 89% respondentów uważa, że Orkiestra zmienia życie na lepsze, a 77% WOŚP pozytywnie wpływa na ich relacje z innymi.

Najczęściej wymieniony powód wspierania Finałów poprzez uczestnictwo w wydarzeniach respondenci wymienili „Fajnie jest pomagać dobrze się bawiąc” (71%), co ciekawsze jednym z najbardziej atrakcyjnych wydarzeń podczas Finału ankietowani wymienili zbiórkę krwi (48%) oraz naukę pierwszej pomocy (46%), co tylko potwierdza, że Polacy chętnie angażują się w różne inicjatywy, potrafią się dzielić nie tylko poprzez wsparcie finansowe, ale przede wszystkim chcą posiadać umiejętność pomagania innym i być przygotowanym na ratowanie życia drugiej osoby.

Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” pokazał, że chcemy także potrafić pomagać. Blisko 3 mln dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy, a sam Program objął 29 973 nauczycieli z 12 464 szkół, co stanowi 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce! Co roku do Fundacji napływają informacje o Małych Bohaterach, którzy uratowali życie potrzebujących dzięki nabytym umiejętnościom udzielania pomocy.

Instruktorzy Fundacji WOŚP nauczyli także ponad 10 000 osób udzielania pierwszej pomocy w ramach szkoleń Pokojowego Patrolu, którego wolontariusze angażują się w liczne inicjatywy nie tylko organizowane przez Orkiestrę, ale i inne organizacje pożytku publicznego oraz podczas wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Raport IQS zapytał również uczestników badania, którzy wspierają WOŚP czy pomagają także innym podmiotom. 83% odpowiedziało respondentów deklaruje pomoc poprzez wsparcie finansowe innych organizacji, przekazanie darowizny osobom indywidualnym np. wsparcie leczenia, a także bezpośrednią pomoc potrzebującej osobie.  

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę IQS, z wykorzystaniem metodologii wywiadów CAWI, na reprezentatywnej próbie Polaków, na potrzeby Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Badanie zostało przeprowadzone w okresie 30.11-3.12.2018 roku. Firma korzysta z autorskich narzędzi badawczych metodologii oraz zaawansowanych technologii.

Raport przygotowała firma IQS, która przy należącej do Europejskiego Towarzystwa Badań Opinii Rynku „ESOMAR”, Organizacji Firm Badania Opinii Rynku „OFBOR” oraz Programu Kontroli Jakości Pracy Ankieterów. Firma korzysta z autorskich narzędzi badawczych metodologii oraz zaawansowanych technologii.
Sylwia