09/27/18

Europejska Nagroda Obywatelska dla WOŚP


Każda nagroda to dla nas ogromna duma, ponieważ pokazuje jak ważna jest nasza praca i Wasze zaangażowanie w zmienianie polskiej medycyny dziecięcej. Dzisiaj w w siedzibie Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce odebraliśmy Europejską Nagrodę Obywatelską. 

Europejska Nagroda Obywatelska została ustanowiona przez Parlament Europejski w 2008 roku dla uhonorowania działalności na rzecz ułatwiania transgranicznej współpracy w Unii Europejskiej oraz promowania lepszego wzajemnego zrozumienia. Ponadto Nagroda, która ma wartość symboliczną, ma stanowić wyraz uznania dla pracy osób i organizacji, które swoją codzienną aktywnością promują europejskie wartości.  Każdy deputowany Parlamentu Europejskiego ma prawo do nominowania jednego kandydata. Nagrodę przyznaje kapituła złożona z posłów do Parlamentu Europejskiego reprezentujących różne grupy polityczne.  

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została nominowana do nagrody przez posłów Krzysztofa Hetmana, Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, Janusza Lewandowskiego i Tadeusza Zwiefkę. Fundacja została doceniona za działalność w zakresie ochrony zdrowia oraz profilaktyki zdrowotnej. Cel ten jest realizowany poprzez zakup sprzętu medycznego dla publicznych szpitali w całej Polsce, a także przez prowadzenie sześciu ogólnopolskich programów medycznych i jednego edukacyjnego. Laudację wygłosił Janusz Lewandowski poseł do  Parlamentu Europejskiego.  

Zdjęcia z wydarzenia zostały udostępnione do pobrania w Bazie Mediów WOŚP.

Nominowani i nagrodzeni zostali także Alicja Szatkowska i Forum Żydów Polskich.  

Alicja Szatkowska, nominowana przez posła Marka Plurę, to prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, z zawodu psycholog. Działa na rzecz wartości zawartych w Karcie Praw Podstawowych UE: integracji osób niepełnosprawnych, godności ludzkiej i praw dziecka. Jej działalność ma wymiar ponadregionalny. Współpracuje z administracja publiczną, samorządami i organizacjami pozarządowymi.

Forum Żydów Polskich (FŻP), zgłoszone przez posłów Marka Jurka, Zdzisława Krasnodębskiego i Ryszarda Legutkę, jest grupą działającą od 2004 r. Jej głównym celem jest stworzenie platformy wymiany informacji i opinii dotyczących 1000-letniej obecności Żydów w Polsce, ich historii, tradycji, religii i kultury. Prowadzi działalność głównie w Internecie. Współpracuje także z wieloma organizacjami żydowskimi i polskimi zajmującymi się zbliżoną tematyką.  
Anna