05/14/24

Na koniec świata i jeszcze dalej!


Centrum Badań Kosmicznych PAN w ramach aukcji 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawiło rzecz niezwykłą – możliwość wysłania swojego nazwiska w kosmos! Chodzi o grawerunek na obudowie fotometru, który stanowić będzie element sondy kosmicznej IMAP, biorącej udział w misji 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Obok grawerunku nazwiska zwycięzcy aukcji na obudowie urządzenia znalazł się też grawerunek serca WOŚP - będzie to najdalej bijące serduszko Orkiestry!

Centrum Badań Kosmicznych PAN włączył się w 32. Finał WOŚP przekazując na aukcję możliwość wysłania swojego nazwiska w kosmos, a dokładnie zamieszczenia grawerunku na obudowie fotometru, który działać będzie 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Zwycięzcą aukcji został Paweł Orepuk, oferując 10 099 złotych. 

Wczoraj w Centrum Badań Kosmicznych PAN doszło do spotkania Jurka Owsiaka, przedstawicieli PAN oraz zwycięzcy aukcji i jego syna, w trakcie którego mogli z bliska przyjrzeć się urządzeniu. 

Serduszko WOŚP pojawiło się na najważniejszym instrumencie naukowym zbudowanym w Polsce - będzie to jednocześnie najdalej bijące serduszko Orkiestry! 

O fotometrze

Fotometr z grawerunkiem, fot. Karol Mostowy/CBK PAN

Centrum Badań Kosmicznych PAN zostało zaproszone do udziału w wyjątkowym przedsięwzięciu i przygotowania pierwszego w historii całkowicie polskiego instrumentu naukowego – fotometru „GLOWS”, który działać będzie podczas heliosferycznej misji NASA. Fotometr to przyrząd do pomiaru parametrów światła w heliosferze - bada trójwymiarowe struktury wiatru słonecznego oraz ich ewolucję. 

Na obudowie fotometru umieszczone zostało nazwisko zwycięzcy aukcji – pana Pawła Orepuka – oraz serduszko WOŚP. Urządzenie w czerwcu zostanie przewiezione na Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore, gdzie zostanie zintegrowane z sondą kosmiczną IMAP, nad którą pracowali specjaliści z najlepszych ośrodków na całym świecie. Za rok sonda wystartuje z rakietą Falcon 9 i trafi do punktu mieszczącego się 1,5 miliona kilometrów od Ziemi – to miejsce, w którym operuje Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba!

32. Finał WOŚP odbył się 28 stycznia 2024 roku. Celem zbiórki stały się płuca po pandemii — zgromadzone środki przeznaczone zostaną na zakup urządzeń dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Mottem akcji było „Tu wszystko gra OK!”. W ramach 32. Finału zebrano rekordowe 281 879 118,07 złotych.

Od początku swojej działalności Fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę blisko 2,3 mld PLN i kupiła ponad 72 tys. urządzeń.
Aleksandra Rutkowska