03/27/24

Poznaliśmy ostateczny wynik 32. Finału!


Podczas dzisiejszego podsumowania Letniej Zadymy w Środku Zimy, Jurek Owsiak ogłosił ostateczną kwotę 32. Finału WOŚP. Na finałowe konto wpłynęło aż 281 879 118,07 złotych!

Podsumowanie Finału i ogłoszenie ostatecznego wyniku zbiórki miało miejsce na PGE Narodowym. To właśnie na błoniach tego obiektu na końcu stycznia znajdowało się finałowe miasteczko i studio telewizyjne 32. Finału.

Na dzisiejszej konferencji obecni byli między innymi Rafał Trzaskowski – prezydentem Warszawy, który od lat wspiera Finały WOŚP w Warszawie oraz Sławomir Nitras – Minister Sportu i Turystyki, który objął patronatem 18. Bieg "Policz się z cukrzycą" w Warszawie oraz zapowiedział organizację zajęć sportowych podczas 30. Pol'and'Rock Festival. 

Ostatnią wypowiadającą się gościnią była Katarzyna Lubnauer – sekretarz stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Decyzją MEN nauka pierwszej pomocy w ramach Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" od września będzie obligatoryjna. Konferencję na PGE Narodowym zwieńczył występ Orkiestry Dorosłych Dzieci. Jak zapowiedział Jurek Owsiak, kapela ta zasili line-up zbliżającej się, 30. edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

Cieszymy się, że największa Orkiestra w Polsce może gościć na PGE Narodowym. To miejsce jest do dyspozycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, do dyspozycji wszystkich tych, którzy tworzą to wielkie dzieło. Jesteśmy zaszczyceni, że chcecie Państwo z PGE Narodowego korzystać. Nadajecie mu inny wymiar. Pokazujecie uniwersalność tej areny. Po pierwsze – czujcie się zaproszeni, by z niego korzystać. Po drugie – jako Minister Sportu chciałem podziękować za to, co mówicie, tak, jak wspomnieliście, wolontariusze WOŚP biegają, pływają, grają w piłkę, aktywnie spędzają czas, nie tylko uczestniczą w zbiórce. Jeśli mógłbym, w imieniu całego Rządu Premiera Donalda Tuska chciałbym się wszystkim 120 000 wolontariuszom ukłonić i powiedzieć, że wykonujecie niezwykle ważną i potrzebną pracę. Bardzo dziękuję.
-Sławomir Nitras — Minister Sportu i Turystyki

Warszawa zawsze grała z Orkiestrą w trudnych i w lepszych czasach i będziemy grali zawsze. Jestem z tego bardzo dumny. Wielkie podziękowania dla całej ekipy - robicie wielką robotę. Podziękowania również w imieniu wszystkich warszawskich szpitali, bo Wasz sprzęt jest wszędzie i ratuje bardzo często życie. Warszawa tego dnia jest naprawdę rewelacyjna – uśmiechnięta, aktywna. Trudno sobie wyobrazić lepszą wizytówkę stolicy, ale przede wszystkim warszawianek i warszawiaków, bo wszyscy grają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. I zawsze będą z Wielką Orkiestrą grać. Bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok i w każdym kolejnym roku.
-​Rafał Trzaskowski - Prezydent m.st. Warszawy

Ile WOŚP zebrała w trakcie 32. Finału WOŚP?

Po podsumowaniu działań Fundacji WOŚP i Sztabów podczas 32. Finału, Jurek Owsiak ogłosił wynik ostateczny zbiórki, a jest to 281 879 118,07 PLN, czyli blisko 38 619 730,80 PLN więcej niż przed rokiem. Na wynik ostateczny składają się:


eSkarbonki, czyli internetowe "puszki" kolejny raz okazały się jednymi z najpopularniejszych metod wspierania celu Finału WOŚP. Wolontariusze założyli aż 26 773 eSkarbonki, do których dorzuciło się 311 272 pomagających. Wspólnie w ten sposób zebraliśmy aż 21 695 947 złotych! Kolejną popularną metodą wspierania Letniej Zadymy w Środku Zimy były orkiestrowe aukcje Allegro, których wystawiono w sumie 278 241, zbierając w ten sposób 36 452 340,98 złotych. Kultowa już Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców, w której do zdobycia były Złote Serduszka i Złote Karty Telefoniczne, przyniosła 7,9 miliona złotych. To o pół miliona więcej niż rok temu!W pomoc zaangażowali się także osadzeni, wystawiając swoją sztukę na aukcje oraz wpłacając pieniądze na specjalne konto bankowe, które zostało uruchomione przez Fundację WOŚP we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości i Służbą Więzienną. Łączne wsparcie celu 32. Finału od osób pozbawionych wolności wyniosło aż 63 485,30 złotych!O 32. Finale WOŚP

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 28 stycznia – Orkiestra zagrała w Polsce oraz na całym świecie, bo podczas tegorocznej zbiórki działało aż 1 685 Sztabów, w tym aż 100 Sztabów zagranicznych w 23 krajach! Jak co roku, kwestowało aż 120 000 wolontariuszy, których w finałową niedzielę można było spotkać z kolorowymi puszkami i identyfikatorami na szyjach. Celem 32. Finału WOŚP były płuca po pandemii, a dzięki zebranym środkom Fundacja WOŚP planuje kupić sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.Jak co roku, Letniej Zadymie w Środku Zimy towarzyszył Bieg "Policz się z cukrzycą". Podczas 18. edycji charytatywnego biegu, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem cukrzycy, ulicami Warszawy pobiegło łącznie 5 tysięcy osób w charakterystycznych, pomarańczowych koszulkach. Każdy na świecie także mógł włączyć się w akcję dzięki biegowi wirtualnemu, który polegał na pokonaniu minimum 5 kilometrów w dowolnej lokalizacji w tygodniu poprzedzającym 32. Finał WOŚP (między 22 a 28 stycznia) oraz zgłoszeniu przebiegniętego przez siebie dystansu na dedykowanej platformie. Biegacze wirtualni przebiegli łącznie 32 080 kilometrów!

W Warszawie centrum wydarzeń stanowiło studio telewizyjne oraz scena koncertowa, znajdujące się na błoniach PGE Narodowego.

Kwota deklarowana a kwota ostateczna

Kwota deklarowana Finału WOŚP to suma kwot szacunkowych od Sztabów, wyników zbiórek elektronicznych w momencie zakończenia dnia Finału w studiu oraz darowizn przekazanych przez partnerów. Ze względu na aktywne jeszcze po dniu Finału wybrane formy wsparcia, a także zajmujące kilka tygodni rozliczenie akcji, każdorazowo kwota deklarowana i ostateczny wynik Finału różnią się. W przypadku 32. Finału kwota deklarowana wynosiła 175 426 813 złotych, ostateczny wynik akcji jest wyższy o 106 452 305 złotych.Czemu płuca po pandemii?

Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii – bardzo poważne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w Polsce. Dodatkowo Fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą – w Polsce żyje z tą chorobą około 1 800 osób, odsetek dorosłych pacjentów chorych na mukowiscydozę nie przekracza 40%.32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany był zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W całej Polsce działają 64 takie jednostki. 

1,5% podatku dla WOŚP

Wciąż możliwe jest przekazanie 1,5% podatku na rzecz WOŚP. Celem uzbieranych w ten sposób środków będzie wspieranie najwyższych standardów leczenia dzieci – wystarczy w zeznaniu podatkowym wskazać nasz KRS: 0000030897. Dzięki zebranym środkom będziemy mogli kontynuować prowadzenie naszych ogólnopolskich programów medycznych i realizować cele statutowe Fundacji!

Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować"

Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" w kwietniu 2024 roku skończy 18 lat! Dzięki naszym działaniom już blisko 3 miliony dzieci z klas I-III szkoły podstawowej nauczyły się podstaw pierwszej pomocy. Do tej pory programem zostało objętych blisko 13 tysięcy szkół oraz ponad 30 tysięcy nauczycieli – stanowi to około 90% wszystkich szkół podstawowych w Polsce.

Dzięki wsparciu Ministry Edukacji Barbary Nowackiej od początku najbliższego roku szkolnego tj. od września 2024 roku nauka podstawowych czynności ratujących życie wchodzi na stałe do programu nauczania w edukacji wczesnoszkolnej! Chęć udziału w szkoleniu zgłosiło do nas obecnie już około 3 tys. szkół podstawowych! W związku z tym postanowiliśmy wznowić dużą częstotliwość przeprowadzania szkoleń w ramach Programu RUR. Pierwszym z cyklu wznowionych zajęć z zakresu pierwszej pomocy było szkolenie w Wołominie, podczas którego przeszkoliliśmy ponad 30 nauczycielek i nauczycieli z 15 szkół podstawowych z powiatu wołomińskiego.

30. Pol'and'Rock Festival

Podsumowując 32. Finał WOŚP, Jerzy Owsiak opowiedział o przygotowaniach do jubileuszowej, 30. edycji Pol'and'Rock Festival. W dniach 1-3 sierpnia 2024 roku ponownie na dawnym lotnisku Czaplinek-Broczyno Najpiękniejsza Publiczność Świata spotka się, by pielęgnować wartości wolności, braterstwa i rock'n'rolla (ale nie tylko!), podczas jubileuszowej edycji Pol'and'Rock Festival! Ogłoszonymi do tej pory zespołami są: Modestep, Enej, MEUTE,  Flogging Molly, T.Love, Guano Apes, Flapjack, Clawfinger, Sick Of It All, CelKilt, Motionless in White, Electric Callboy, Myrath, Kasia Kowalska, The Warning oraz Less Than Jake!

Po raz kolejny kapele z całego świata mają możliwość wzięcia udziału w Eliminacjach, których Zwycięzcy otrzymają możliwość występu na Najpiękniejszym Festiwalu Świata i zaprezentowania swojej muzyki przed szeroką publicznością. Na obecną chwilę otrzymaliśmy zgłoszenia od 740 zespołów. W tym 640 zespołów polskich i 100 zespołów zagranicznych – z Australii, Austrii, Belgii, Estonii, Holandii, Hiszpanii, Niemiec, UK, Ukrainy, USA, Czech, Irlandii, Francji, Szwecji, Węgier, Włoch, Malty, Meksyku, Portugalii, Puerto Rico, Rumunii, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Tajwanu, Sudanu, Maroko, Macedonii i Brazylii.

Od początku swojej działalności Fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 2 miliardów złotych i kupiła 71,5 tysiąca urządzeń.
Adam Kościelniak