05/22/23

Wybieramy jakość, czyli... o tym, jak WOŚP kupuje sprzęt


Trwa 66. Konkurs Ofert, dedykowany urządzeniom dla laboratoriów mikrobiologicznych. Na czym polega procedura zakupowa, według której działa Orkiestra?


Wielogodzinne negocjacje, dogłębna analiza ofert, a przede wszystkim wybór jakości, a nie ceny - to cechy charakterystyczne procesu zakupu sprzętu medycznego Fundacji WOŚP, nazywanego Konkursem Ofert. Fundację podczas wyboru urządzeń każdorazowo wspiera Komisja Ekspertów – specjaliści z danej dziedziny medycyny, na co dzień pracujący w placówkach w całym kraju. Oparcie się na doświadczeniach praktyków i nastawienie na jakość daje gwarancję wyboru najlepszych z możliwych sprzętów.


Fundacja WOŚP stworzyła własne zasady zakupów - mocno odbiegające od standardów procesów zakupowych dokonywanych przez wiele podmiotów publicznych. Złożone przez firmy medyczne oferty otwierane są i prezentowane publicznie, ich szczegółowa analiza trwa czasem wiele godzin, a zaproszeni eksperci nie tylko bardzo skrupulatnie dopytują o cechy urządzeń, ale - jeśli jest to możliwe - testują je.


Konkurs Ofert to świetna forma prowadzenia negocjacji cenowych i gwarantujemy Wam, że gdyby tematem tych negocjacji było cokolwiek innego, niekoniecznie sprzęty i artykuły medyczne, ta sama idea pozwalałaby zawsze wybrać najlepszy wariant. W takich negocjacjach nie ma miejsca na przypadkowych oferentów, którzy nie spełniają najbardziej podstawowych zasad prowadzenia jakichkolwiek negocjacji handlowych, jak chociażby zagwarantowanie dobrego wykonania zamówienia, serwisu, szkolenia, czyli po prostu wiarygodności. Bardzo rozważnie wydajemy każdą przekazaną nam przez społeczeństwo złotówkę
-Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP

Każdy Konkurs Ofert realizowany jest według scenariusza, na który w przypadku każdego typu urządzeń składają się 3 wejścia.



Tradycją Konkursów Ofert WOŚP są doskonale wynegocjowane warunki zakupu urządzeń - ceny są znacząco (czasem w skali kilkudziesięciu procent!) niższe niż średnie wartości rynkowe, dodatkowo płatność następuje dopiero po instalacji sprzętu w placówkach. Każde urządzenie ma wydłużony czas gwarancji, ewentualny zapas materiałów zużywalnych oraz zapewnione dożywotnie nieodpłatne aktualizacje oprogramowania. Z urządzeniem szpital otrzymuje pakiet szkoleń prowadzonych przez doświadczonych specjalistów. Orkiestra dba więc nie tylko o dostarczenie sprzętu, ale także o zapewnienie jak najlepszych możliwości, by z tego sprzętu intensywnie korzystać dla dobra pacjentów.



Tylko w 2022 roku Fundacja WOŚP zrealizowała 6 Konkursów Ofert, kupując 1238 nowoczesnych urządzeń medycznych za łącznie 109 564 666,53 złotych i wspierając w ten sposób m.in. ratownictwo medyczne, okulistykę dziecięcą, laryngologię i reumatologię. W kwietniu tego roku Orkiestra przeprowadziła zakupy uzupełniające dla okulistyki dziecięcej, która była tematem 30. Finału, a także dokonała wyboru angiokardiografu dwupłaszczyznowego.



Prowadzony właśnie 66. Konkurs Ofert to realizacja celu 31. Finału WOŚP, czyli walki z sepsą. Zakupy wystartowały rekordowo szybko - w niespełna cztery miesiące od dnia zbiórki i blisko dwa od momentu ogłoszenia ostatecznego wyniku akcji. Negocjacje mają doprowadzić do zakupu 477 urządzeń dla 169 pracowni mikrobiologicznych, działających w 127 miastach. W stawce jest nawet 200 milionów złotych, a zatem możemy mówić o największych zakupach w historii Orkiestry.


​W ramach 66. Konkursu Ofert Fundacja WOŚP organizuje konferencję prasową - zgłoszenia ​przyjmowane są do 24 maja do godz. 9:30. 

Aleksandra Rutkowska