05/18/23

To będą największe zakupy w historii WOŚP


W niespełna cztery miesiące od dnia zbiórki i blisko dwa od momentu ogłoszenia wyniku akcji Fundacja WOŚP rozpocznie zakupy sprzętu medycznego do walki z sepsą. Stawka to urządzenia za blisko 200 milionów złotych dla 169 pracowni mikrobiologicznych w całym kraju. To największa pula zakupów w historii Konkursów Ofert organizowanych przez Orkiestrę.   

Chcemy wygrać z sepsą! Finał dla wszystkich - małych i dużych - właśnie pod takim hasłem odbył się ostatni, 31. Finał WOŚP. Celem zbiórki był zakup sprzętu pozwalającego na przyspieszenie diagnostyki zakażeń - sprzętu umożliwiającego lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami. Czas w przypadku sepsy jest bowiem czynnikiem kluczowym - w ciągu zaledwie kilku godzin u chorego może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc.

Kiedy zapowiadaliśmy Finał pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą”, nasze pierwsze założenia mówiły o zakupie urządzeń dla 80 placówek, za około 100 milionów złotych. Dzisiaj, po tak wspaniałym Finale, wiemy że na te zakupy przeznaczymy blisko 200 milionów złotych, wspierając dwa razy więcej pracowni. Wynika to z naszej, jak zawsze bardzo dokładnej, analizy ankiet, które wróciły ze szpitali. To już nie tylko pojedyncze urządzenia, ale często bardzo poważne możliwości kompleksowego wyposażenia laboratoriów mikrobiologicznych, a tym samym szansa na skuteczną walkę z sepsą.  
-Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP

22 maja - w niespełna cztery miesiące od dnia zbiórki i blisko dwa od momentu ogłoszenia wyniku akcji - Fundacja WOŚP rozpocznie zakupy sprzętu medycznego do walki z sepsą w ramach 66. Konkursu Ofert. To kilkudniowe negocjacje z firmami medycznymi, które mają doprowadzić do zakupu urządzeń dla 169 pracowni mikrobiologicznych. W stawce jest nawet 200 milionów złotych, a zatem możemy mówić o największych zakupach w historii Orkiestry. 

WOŚP planuje kupić:


W ramach 31. Finału WOŚP - dzięki ogromnego zaangażowaniu Polaków - udało się zebrać 243 259 387,25 złotych, czyli blisko 19 milionów złotych więcej niż przed rokiem.

Aleksandra Rutkowska