03/03/23

Nadstawić ucha! Światowy Dzień Słuchu w Fundacji


Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, 3 marca co roku obchodzony jest Światowy Dzień Słuchu. Cel tego projektu jest dla Orkiestry szczególnie bliski. Od ponad 20 lat Fundacja prowadzi ogólnopolski Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u noworodków, realizowany we wszystkich oddziałach noworodkowych w kraju.


Słuchać z uwagą – jak ważna jest profilaktyka

Na początku 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała dane, które jednoznacznie wskazują na rosnącą liczbę osób cierpiących z powodu wad słuchu. WHO szacuje, iż do końca 2050 r. aż 2,5 miliarda ludzi dotkniętych będzie ubytkami słuchu, a 700 mln osób będzie wymagało rehabilitacji w tym zakresie. Co więcej, jak wskazują przedstawione badania, ryzyko utraty słuchu w wyniku szkodliwego działania hałasu może dotknąć ponad 1 miliard osób młodych.Należy przy tym pamiętać, że zdrowie opiera się przede wszystkim na odpowiedniej profilaktyce. Światowa Organizacja Zdrowia od kilku lat promuje bezpieczne praktyki słuchania muzyki, korzystania z nagłośnienia czy dbania o higienę uszu, kładąc tym samym nacisk na podnoszenie świadomości społeczeństw na temat wad słuchu i głuchoty. Cel tego projektu jest Fundacji szczególnie bliski.Wsłuchując się w potrzeby najmniejszych

Fundacja WOŚP od początku swojego istnienia wyposaża oddziały neonatologiczne w nowoczesny sprzęt medyczny, niezbędny do profilaktyki zdrowia oraz ratowania życia noworodków. Za radą prof. dr hab. med. Jerzego Szczapy, Prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, jesienią 2000 r. Fundacja postanowiła, iż 9. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 13 stycznia 2001 roku, będzie przebiegał pod hasłem ratowania wzroku i słuchu noworodków.Również wtedy zdecydowano, że Fundacja stworzy od podstaw całoroczny ogólnopolski Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u noworodków, realizowany we wszystkich oddziałach noworodkowych w kraju.

Ponad 20 lat badań i ponad 7 mln przebadanych dzieci!

Powstał program, do którego przystąpiło 390 ośrodków I stopnia referencyjności, gdzie codziennie wykonuje się przesiewowe badania słuchu noworodków. Fundacja nie poprzestała jednak tylko na zapewnieniu diagnozy. WOŚP koordynuje także działanie 96 ośrodków II i III stopnia referencyjności, do których trafiają najmłodsi pacjenci z podejrzeniem wad słuchu.Obecnie każdego dnia wpływa do bazy danych ok. 1 000 wyników badań ze wszystkich oddziałów neonatologicznych w Polsce. Okazuje się, że przez ponad 20 lat działania programu przebadano łącznie 7 150 334 dzieci. Fundacja WOŚP z dumą może przyznać, że w ramach Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu bada prawie wszystkie noworodki w kraju!


Anna Libertowska