01/29/23

Pokojowy Patrol podczas 31. Finału WOŚP


Blisko 600 wolontariuszy w czerwonych barwach Pokojowego Patrolu działa podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dbają m.in. o dobrą atmosferę w studiu, uczą pierwszej pomocy oraz zabezpieczają bieg „Policz się z cukrzycą”. Kim są wolontariusze Pokojowego Patrolu i jak dołączyć do tego grona?


Podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wiele inicjatyw zabezpiecza Pokojowy Patrol. To przeszkolona grupa wolontariuszy WOŚP, którzy działają cały rok. 


Pokojowy Patrol zabezpiecza 31. Finał WOŚP

Patrol zabezpiecza także wiele miejsc i wydarzeń finałowych m.in: bieg “Policz się z cukrzycą”, teren SiemaShopu oraz garderoby. To drużyna do zadań specjalnych, którą wyróżnia życzliwość, chęć pomocy i uśmiech na twarzy.

Na miejsce 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie wolontariuszy Pokojowego i Medycznego Patrolu dowiózł, a następnie odwiezie firma Flixbus.

Po stolicy przemieszczają się autobusami, które zostały udostępnione przez Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie, Warszawski Transport Publiczny oraz przewoźnika kolejowego - Koleje Mazowieckie.


Odpowiednią ilość energii wolontariuszom zapewnia Lavazza - włoski producent kawy. Produkty tej marki są dostępne w strefie partnerskiej pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie i w studiu 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze mogą liczyć również na inne napoje w automatach cofe+co. 

Koordynacja działań wszystkich wolontariuszy jest o wiele łatwiejsza dzięki sprawnej łączności radiowej od Artcom oraz lokalizatorom notiOne. Efektywny odpoczynek wolontariuszy jest możliwy w komfortowych przestrzeniach hotelu O3l, który należy do Satoria Group SA.


Pokojowy Patrol to nieodłączna część Fundacji WOŚP

Kiedy Fundacja organizowała pierwszy Przystanek Woodstock w Czymanowie (1995 rok), Jurek Owsiak w swoim programie radiowym ogłosił nabór do Pokojowego Patrolu. 

Zasady były bardzo proste – wolontariat w zamian za wyżywienie oraz miejsce na rozbicie namiotu. Do współpracy zgłosiło się wówczas 100 osób.

Obecnie aktywnie działa około 12 tysięcy Patrolowców, a wszystko wskazuje na to, że niebawem liczba ta się zwiększy. Wkrótce będzie jubileuszowe, 200. szkolenie. Kurs jest zaplanowany w dniach od 10 do 12 lutego.


Jak wyglądają szkolenia Pokojowego Patrolu?

Szkolenia Pokojowego Patrolu są realizowane cyklicznie, od lutego do listopada, w  Centrum Wolontariatu WOŚP w Szadowie-Młyn, niedaleko Kwidzyna.

Dzięki wolontariuszom Pokojowego Patrolu wszystkie wydarzenia Fundacji WOŚP są profesjonalnie przygotowane. Trzydniowe szkolenie obejmuje wiele zadań integracyjnych, praktyczny kurs pierwszej pomocy oraz autorskie wykłady z zakresu bezpieczeństwa imprez masowych.

Celem każdego szkolenia jest wzajemne poznanie się oraz integracja – to dzięki temu późniejsze działania Fundacji WOŚP przebiegają sprawnie. Wiedza, umiejętności i zasady, które są przekazywane w czasie szkolenia, to podstawa pracy członków Pokojowego Patrolu.


Każde szkolenie jest zakończone egzaminami i symbolicznym przybiciem piątki z Jurkiem Owsiakiem. Właśnie wtedy uczestnik staje się członkiem Pokojowego Patrolu.

W szkoleniu może wziąć udział każdy, kto ukończył 18 lat. Nie ma limitu wiekowego, czego najlepszym przykładem jest najstarszy patrolowiec, który ma 77 lat. 


“Bo fajnie jest działać”

Przede wszystkim to może być to dla Ciebie okazja, aby zacząć nową przygodę w Twoim życiu. Przygodę, która wniesie do Twojego życia nowych ludzi, kto wie może przyjaźnie, a przede wszystkim da Ci satysfakcję i dumę! Bo fajnie jest działać w wolontariacie i robić coś dobrego dla innych. 
-Daria Kubiak - instruktorka i liderka PP

Informacje o tym, jak wstąpić do Pokojowego Patrolu, gdzie dokładnie są szkolenia i kiedy zaplanowano kolejne znajdują się na stronie internetowej Fundacji WOŚP. 


31. Finał WOŚP – walczymy z sepsą, dla małych i dużych!
Zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy – oto cel zbliżającego się 31. Finału WOŚP. Po raz pierwszy w historii Orkiestry zakupione urządzenia posłużą nie określonej grupie wiekowej pacjentów, ale wszystkim, którzy tego sprzętu będą potrzebować. Tradycyjna kwesta na ulicach odbędzie się 29 stycznia, ale już w grudniu cel akcji wspierać można poprzez rozmaite kanały elektroniczne i udział w imprezach zamkniętych organizowanych przez Sztaby.

Ewelina Buchta