12/22/22

Pierwszy milion na koncie 31. Finału WOŚP!


Na nieco ponad miesiąc do 31. Finału WOŚP na koncie zbiórki dedykowanej walce z sepsą jest już deklarowany pierwszy milion, a dokładnie 1 278 375,67 złotych. Kwesta na ulicach odbędzie się 29 stycznia, ale już teraz cel zbiórki wspierać można rozmaitymi kanałami elektronicznymi, a także zasilając puszki w sklepach i punktach usługowych oraz w trakcie wydarzeń organizowanych przez Sztaby. 

Zgodnie z tradycją, w pierwszej połowie grudnia wystartowały różne formy wsparcia celu Finału WOŚP - w tym roku pierwszą z nich były aukcje w serwisie Allegro, w ramach których wystawiono już 24,7 tys. aukcji, co daje kwotę deklarowaną blisko 700 tys. złotych. Walkę z sepsą można też wspierać m.in. poprzez eSkarbonki, wpłaty przez SMS, na Facebooku i bezpośrednio ze strony Fundacji WOŚP. Wpłaty poprzez kanały elektroniczne pozwoliły na zgromadzenie na koncie 31. Finału WOŚP już ponad 1,2 miliona złotych!


Działają także Sztabowe i Firmowe Puszki Stacjonarne, dzięki którym datki można przekazać do puszek zlokalizowanych np. w sklepach czy punktach usługowych. Od połowy grudnia realizowane są wydarzenia sztabowe - koncerty, kiermasze, atrakcje dla dzieci itp. - w trakcie których również prowadzona jest zbiórka.


Środki przeznaczone zostaną na realizację celu 31. Finału WOŚP, czyli na walkę z sepsą - zakup urządzeń dla laboratoriów mikrobiologicznych. 

29 stycznia na koniec dnia Fundacja WOŚP przedstawi deklarowany wynik zbiórki, a ostateczną kwotę poznamy na koniec marca.


Osobną formę wsparcia działań medycznych Fundacji WOŚP stanowi Bieg "Policz się z cukrzycą", organizowany przy okazji Finału już po raz 17. Celem biegu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na powszechność schorzenia, jakim jest cukrzyca.

Rokrocznie w wydarzenie włączają się tysiące osób, które, wykupując pakiety biegowe, wspierają zakup pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Biegi zrealizowane w latach 2014-2021 pozwoliły na zakup 195 pomp, bieg podczas 30. Finału WOŚP to kolejne 77 pomp. Z pomp tych pacjentki z całego kraju mogą korzystać bezpłatnie, w ramach Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą.


Jak dotąd do udziału w biegu - w jego wersji wirtualnej oraz ulicami Warszawy - zapisały się łącznie 3 042 osoby. 

31. Finał WOŚP - najważniejsze informacje

Celem najbliższego Finału WOŚP jest walka z sepsą, a dokładniej zakup nowoczesnego wyposażenia dla laboratoriów mikrobiologicznych w całym kraju. Tradycyjna zbiórka uliczna odbędzie się w ostatnią niedzielę stycznia - 29 stycznia. Tego samego dnia Fundacja WOŚP prowadzić będzie też transmisję internetową i telewizyjną spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, z kolei na Placu Bankowym odbędą się koncerty (zagrają m.in. Dagadana, WaluśKraksaKryzys, Blenders oraz rumuńska grupa Dirty Shirt). W akcję włączają się 1652 Sztaby, z czego 87 działa poza granicami kraju, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii czy w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. 
Aleksandra Rutkowska