10/18/22

Ruszyła rejestracja Sztabów 31. Finału WOŚP!


17 października ruszyła wielka finałowa machina - zgłoszenia Sztabów, które chcą działać w ramach 31. Finału WOŚP! Wnioski od organizatorów lokalnych akcji przyjmowane są do 18 listopada. Zbiórka odbędzie się 29 stycznia.


Rozpoczęcie rejestracji Sztabów to drugi - po ogłoszeniu tematu zbiórki - z momentów świadczących o starcie głównego etapu przygotowań do akcji. 17 października uruchomiono specjalną bazę, poprzez którą dokonywać można zgłoszeń sztabów, a w kolejnych miesiącach będzie można również prowadzić rejestrację wolontariuszy. W ciągu pierwszej doby zgłoszeń dokonało 205 Sztabów, jako pierwszy - Sztab z Gniewkowa. Poza Sztabami polskimi, chęć działania podczas najbliższego Finału zgłosiły społeczności z Irlandii, Niemiec, Wielkiej Brytani, USA, Belgii, Cypru, Holandii, Norwegii i Austrii.


Rejestracja wolontariuszy rozpocznie się na początku listopada.

31. Finał WOŚP. Walczymy z sepsą - dla małych i dużych!

Zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy - oto cel zbliżającego się 31. Finału WOŚP. Po raz pierwszy w historii Orkiestry zakupione urządzenia posłużą nie określonej grupie wiekowej pacjentów, ale wszystkim, którzy tego sprzętu będą potrzebować. Tradycyjna kwesta na ulicach odbędzie się 29 stycznia, ale już w grudniu cel akcji wspierać będzie można poprzez rozmaite kanały elektroniczne i udział w imprezach zamkniętych organizowanych przez Sztaby.

​Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń - umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.


30. Finał WOŚP w skrócie

30. Finał WOŚP odbył się 30 stycznia 2022 roku. Celem zbiórki było zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. W akcję zaangażowały się  1633 Sztaby, w tym 90 Sztabów zagranicznych w 29 krajach. Cel Finału wspierać można było m.in. dorzucając się do puszek wolontariuszy lub Sztabowych Puszek Stacjonarnych bądź wykorzystując rozmaite formy wpłat w kanałach elektronicznych. Kweście towarzyszył 16. Bieg „Policz się z cukrzycą”. W Warszawie centrum wydarzeń stanowiło studio telewizyjne oraz studio koncertowe w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki.


Podczas 30. Finału WOŚP zebrała 224 376 706,35 złotych. Od początku swojej działalności Fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,75 mld PLN i kupiła blisko 70 tys. urządzeń.  
Aleksandra Rutkowska