10/03/22

Oddział imienia WOŚP w Szpitalu Południowym


Od dziś Oddział Neonatologii w placówce na warszawskim Ursynowie nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja przekazała szpitalowi sprzęt do leczenia i ratowania życia noworodków o wartości prawie 6 milionów złotych. To 12. oddział imienia WOŚP w Polsce.

Do Szpitala Południowego pod koniec czerwca br. przeniesiono z placówki na Solcu oddział ginekologiczno – położniczy oraz oddział neonatologiczny.


Od chwili ich uruchomienia w Szpitalu Południowym przyszło na świat już ponad 200 dzieci. Wszystkie mamy i ich pociechy mają tu zapewnione komfortowe warunki i najlepszą opiekę medyczną, którą na oddziale neonatologii zapewnia zespół świetnych specjalistów: lekarzy i lekarek, pielęgniarek i położnych. Dzięki Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która przekazała specjalistyczny sprzęt medyczny o wartości prawie 6 mln zł, oddział jest też jednym z najnowocześniejszych w Polsce
-Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy

Sprzęt medyczny z Fundacji WOŚP trafił na oddział neonatologii, blok porodowy i oddział położniczy Szpitala Południowego i posłuży do leczenia i ratowania życia noworodków urodzonych po 32. tygodniu ciąży.


Decyzja o zakupie sprzętu na Oddział Neonatologiczny była natychmiastowa. Znamy się na tym, robimy to bardzo dobrze i cieszymy się, że na bazie wieloletnich doświadczeń możemy wyznaczać standard, jak tutaj w Szpitalu Południowym. Pan Prezydent Trzaskowski wspomniał "sprzęt o wartości 6 milionów" - dokładnie, bo to jest bardzo ważne, to 5 958 508,08 zł. To 8 groszy na końcu jest wynikiem naszych negocjacji - Konkursu Ofert, czyli zakupów prawdziwych urządzeń, które działają, które są dotykalne i które już pomagają przy porodach. Ponad 200 dzieci już się urodziło - to jest po prostu fantastyczna wiadomość! Jesteśmy gotowi, żeby nadal wspomagać ten szpital i wszystkie inne szpitale. To 12. oddział w Polsce, który nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i 53. miejsce imienia WOŚP.
-Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP

Neonatologia w Szpitalu Południowym będzie 12. oddziałem w Polsce, i 2. w Warszawie, którego patronem jest Fundacja.


Sprzęt przekazany przez Fundację WOŚP obejmuje 10 stanowisk opieki intensywnej, każde wyposażone w nowoczesny, hybrydowy inkubator, który, w zależności od potrzeb pacjenta, może być otwarty lub tradycyjnie zamknięty. W nowym oddziale będą do dyspozycji również 4 stanowiska intensywnej terapii wyposażone w 4 respiratory z logo WOŚP.  Fundacja przekazała również aparat do wentylacji nieinwazyjnej z najnowocześniejszą funkcją synchronizacji oddechu.


Ordynator oddziału neonatologii w Szpitalu Południowym, dr n med. Justyna Tołłoczko podkreśla, że nowe aparaty USG i RTG z WOŚP poszerzyły możliwości diagnostyki przyłóżkowej.


Zdjęcie pacjenta jest widoczne zaraz po wykonaniu na monitorze urządzenia. Szpital otrzymał również aparat do badania EKG oraz aparat NIRS, który określa stopień niedotlenienia mózgu po np. trudnym porodzie, oraz nowoczesne pompy infuzyjne i lampy do fototerapii. W gabinecie zabiegowym i neonatologicznej izbie przyjęć stanęły nowe otwarte inkubatory, a na sali cięć cesarskich znajduje się wykonane na zamówienie stanowisko resuscytacyjne dla bliźniąt.
-dr n med. Justyna Tołłoczko

Inkubator transportowy z respiratorem umożliwi bezpieczne przewożenie pacjentów z sali porodowej i sali cieć cesarskich na oddział. 

Dla rodziców, których dzieci wymagają pobytu na oddziale patologii noworodka czekają wygodne fotele, w których mogą je kangurować. Wszyscy pracownicy zwracają  szczególną uwagę na kontakt rodziców z dziećmi nie tylko zdrowymi (kangurowanie przez ojców noworodków urodzonych cięciem cesarskim), ale także z dziećmi z problemami np. oddechowymi
-mówi dr Tołłoczko

Oddział został również wyposażony w  stanowiska do pielęgnacji noworodka. Wszystkie noworodki urodzone w Szpitalu Południowym leżą w łóżeczkach oznaczonych logo WOŚP.  


W sumie Fundacja WOŚP przekazała Oddziałowi Neonatologii w Szpitalu Południowym 144 sztuki sprzętu o łącznej wartości 5 958 508,08 złotych.

Aleksandra Rutkowska