07/19/22

Zaproszenie | Największe serce bije w Łodzi!


Już tylko dzień dzieli nas od odsłonięcia lustrzanej rzeźby ponad 3-metrowego serca na placu przed hotelem PURO (naprzeciwko Pałacu Rodziny Poznańskich), który od niedawna nosi nazwę Placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


Wysoka na 3,5 metra, widowiskowa rzeźba w kształcie serca stanie przy jednym z głównych skrzyżowań w Łodzi - tam, gdzie przecina się ul. Zachodnia z ul. Ogrodową, naprzeciwko łódzkiego Luwru, czyli pałacu Poznańskiego. Jej powierzchnia będzie wypolerowana na wysoki połysk, co oznacza, że nie tylko można się w niej przejrzeć jak w lustrze, ale także przekonać, że nie ma w niej żadnych elementów konstrukcyjnych takich jak spawy czy łączenia.


Od kilkunastu dni na placu WOŚP, między pałacem Poznańskiego a hotelem PURO, trwają prace ziemne - układany jest fundament pod nową, wielką atrakcję w mieście.


Sama rzeźba była przygotowywana do najważniejszej podróży w jednym z magazynów na Widzewie. Zanim firma Langowski Logistics, która specjalizuje się w transporcie nietypowych obiektów, zajmie się przewozem na plac WOŚP, serce musi zostać oczyszczone z wszelkich śladów po morskiej podróży. Do portu w Gdańsku dotarło ono z chińskiego Tianjin pod Pekinem, gdzie zostało wyrzeźbione przez kolektyw Sino Sculpture Group. Firma może pochwalić się realizacjami na całym świecie, o czym świadczy fakt, że jej prace można podziwiać w Los Angeles, Singapurze czy Nowym Jorku. Na koncie ma także monumentalne, wysokie na kilkadziesiąt metrów posągi Buddy.


Serce montowane jest za pomocą specjalnych śrub kotwiących i sprawia wrażenie, jakby wyrastało z ziemi. Instalowanie rzeźby przed pałacem rozpoczęło się kilka dni temu. Odpowiedzialna za instalację jest łódzka firma Cayenne Group. Przed oficjalną imprezą serca jednak nie zobaczymy, bowiem będzie zasłonięte materiałem.


Prezentacja rzeźby nastąpi w środę 20 lipca. Start wydarzenia przewidziany jest o godzinie 16:00 na placu przy hotelu PURO. Całość zainauguruje Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która wraz z Jurkiem Owsiakiem, w towarzystwie sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, oficjalnie odsłoni rzeźbę. Chwilę po odsłonięciu, Jurek Owsiak osobiście przekaże również wylicytowane Złote Serduszko na ręce Jarosława Peczki, właściciela firmy Bio-Gen, która od lat aktywnie wspiera działania WOŚP, oraz spotka się z przedstawicielami łódzkich sztabów WOŚP.


Plac imienia WOŚP w Łodzi to jedno z 50 miejsc na całym świecie, które nazwą nawiązują do działalności Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Aleksandra Rutkowska