02/18/22

1% na WOŚP dla ratowników medycznych


Ponad 17,6 miliona złotych - właśnie tyle udało się zebrać Fundacji WOŚP w ramach ubiegłorocznej akcji 1%. Tym razem celem zbiórki jest wsparcie ratowników medycznych w Polsce.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny zauważa potrzeby systemu ochrony zdrowia i za przekazane w ramach 1% pieniądze zakupi wyposażenie dla ratownictwa medycznego w Polsce i kontynuować będzie realizację celów statutowych fundacji.

Osoby, które chcą przekazać 1% swojego podatku dochodowego na rzecz WOŚP, proszone są o wskazanie w formularzu PIT danych Fundacji:
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, KRS - 0000030897. 

Na stronie Fundacji pobrać można darmowy system do rozliczania podatków.

Ruszyliśmy z 1%. Te pieniądze są dla nas zawsze bardzo ważne, aby nieraz podjąć szybką decyzję, bo coś się dzieje, coś się rwie, coś się pali. Oprócz celów statutowych głównie będziemy się skupiali na ratownikach medycznych. Już zrobiliśmy pierwsze ruchy – te cudowne zakupy sprzętu do ambulansów „S”, który świetnie się będzie sprawdzał. To dopiero pokazało nam, jak dużo ratowników medycznych w innych karetkach także chętnie by z takiego sprzętu korzystało. To jest właśnie coś, czym będziemy chcieli się zająć i ten 1% od Was niezwykle nas wzmacnia i nam pomaga.
-Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP

To kolejne działanie WOŚP dedykowane ratownikom, po 59. Konkursie Ofert, który odbył się tuż przed 30. Finałem WOŚP, oraz wsparciu udzielanemu w ramach walki z koronawirusem (przekazanie środków ochrony osobistej - kombinezony, maseczki).


Ponadto WOŚP kupuje pojazdy pozwalające na bezpieczne przetransportowanie pacjentów i udzielenie pomocy przez ratowników na miejscu zdarzenia — do tej pory Orkiestra przekazała placówkom w całej Polsce 38 karetek.  


1% dla WOŚP

Fundacja WOŚP zbiórki 1% podatku od lat dedykuje wsparciu konkretnych dziedzin medycyny. Do tej pory dzięki środkom uzyskanym w ten sposób udało się m.in. podnieść standard opieki na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, uruchomić Krajowy Program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci, zakupić rezonans magnetyczny dla Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, przeprowadzić akcję zakupu defibrylatorów do placówek publicznych w całej Polsce, przekazać wsparcie wszystkim hospicjom dziecięcym w Polsce w postaci samochodów osobowych oraz powołać do działania Punkt Pomocy Humanitarnej w Michałowie, gdzie wsparcie otrzymali aktywiści niosący pomoc na granicy polsko-białoruskiej.

Obecnie środki z 1% za rok 2020 (wraz z częścią śródków z 30. Finału WOŚP) wykorzystywane są na wsparcie ukraińskich i polskich szpitali w związku z wojną za naszą wschodnią granicą.