03/22/22

WOŚP otworzyła punkt pomocy dla osób z Ukrainy


3 tysiące metrów kwadratowych i kilkaset miejsc noclegowych. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - przy współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa - otworzyła dziś w sąsiedztwie dworca Warszawa Wschodnia punkt pomocy humanitarnej dla osób z Ukrainy.

fot. Łukasz Widziszowski

W punkcie humanitarnym WOŚP schronienie znajdą osoby, które w ciągu 24 godzin od przybycia na dworzec opuszczą Warszawę (czekają na relokację) lub potrzebują czasu na podjęcie decyzji dotyczących dalszych losów. W namiocie o powierzchni 3 tys. mkw. znajduje się m.in. poczekalnia, miejsce do zabaw dla dzieci, punkt, w kórym będzie można uzyskać polski numer i naładować telefon, jadalnia z ciepłym jedzeniem i suchym prowiantem, a także miejsca noclegowe dla nawet 700 osób. Dodatkowo przygotowano strefę sanitarną (z umywalniami, prysznicami, przebieralniami, a także środkami kosmetycznymi i zestawami bielizny), punkt medyczny i zamkniętą stefę zewnętrzną. Do dyspozycji są wózki inwalidzkie, wózki dziecięce, bujaki dla niemowląt oraz przewijaki.

Punkt działa w trybie całodobowym, znajduje się przy Centrum Kształcenia Zawodowego przy ulicy Berka Joselewicza 4, około 500 metrów od dworca Warszawa Wschodnia.

O powstaniu punktu i wsparciu dla uchodźców mówili dziś Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP, prezydent Miasta Stołecznego Warszawa Rafał Trzaskowski oraz ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.

10 dni temu powiedzieliśmy, że będziemy to robić, a więc organizujemy całą logistykę. Najpiękniejszy Festiwal Świata, Finał pokazuje to, że cała infrastruktura ma służyć w tym momencie tym, którzy tu przychodzą, którzy chcą być razem z nami. Do tej pory ta infrastruktura służyła ludziom, którzy się bawili, teraz będzie pomagać zmęczonym, którzy ze swoimi ogromnymi problemami przyjeżdżają do Warszawy. Duże miasta, małe miasta i miasteczka i wsie witają wszystkich tych, którzy do nas przyjeżdżają z ogarniętej wojną Ukrainy. Chcemy, żeby czuli się tutaj dobrze i temu ma służyć ta hala.
-Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP

Chciałbym podziękować za to, co zostało tutaj stworzone. Jestem pod wrażeniem dwóch rzeczy: pierwsze to serdeczność, z którą zostali przyjęci Ukraińcy przybywający tutaj do Polski, takiej sytuacji nigdy wcześnie nie widziałem i jest to podstawa do budowania relacji na przyszłość. Jestem również pod wrażeniem tego, jak szybko udało się zbudować ten system pomocy i samorządy najbardziej się do tego przyczyniły, organizacje pozarządowe, wolontariusze i na szczeblu centralnym dużo pracy zostało wykonane. Jeździłem po Polsce i władze samorządowe świetnie pracują i działają dla ludzi, którzy potrzebują pomocy.
-Andrij Deszczyca, Ambasador Ukrainy

Współpraca samorządu i NGO

Fundacja WOŚP odpowiada za działanie i koordynację punktu, natomiast Miasto Stołeczne Warszawa zapewnia: dowóz niezbędnego zaopatrzenia, bezpłatne dostarczenie pojemników i kontenerów na śmieci oraz ich regularne opróżnianie, przyjmowanie ścieków z przenośnych toalet, włączenie do sieci kontaktowej uruchomionej w związku z kryzysem, wsparcie psychologiczne, obsadę punktu medycznego oraz pozyskanie wolontariuszy. Caritas Polska zapewnia wyposażenie i opiekę strefy dla mam z dziećmi.


Tak wygląda współpraca między samorządem a organizacjami pozarządowymi. Bardzo się z tego cieszę, bo przygotowujemy się na każdy scenariusz. Nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja przez najbliższe tygodnie i miesiące, musimy być absolutnie pewni, że będziemy gotowi na kolejną falę.
-Rafał Trzaskowski, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa  

Wolontariat ma znaczenie

W punkcie będą działać wolontariusze Pokojowego Patrolu oraz osoby, które zgłoszą się za pomocą formularza na stronie Miasta Stołecznego Warszawa.


Nie tylko punkt przy Dworcu

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy działania mające na celu wsparcie Ukrainy prowadzi praktycznie od momentu wybuchu wojny. Fundacja pozostaje w stałym kontakcie z organizacjami pozarządowymi udzielającymi pomocy ofiarom konfliktu oraz odpowiada na potrzeby zgłaszane przez przedstawicieli ośrodków medycznych działających na terenie Ukrainy i placówek w naszym kraju, do których najczęściej trafiają Ukraińcy. Jednym z pierwszych działań podjętych przez WOŚP było rozpoczęcie zakupów sprzętu i wyposażenia medycznego. W sumie - do placówek na terenie Ukrainy (m.in. Równe, Użhorod, Łuck i Tarnopol) i w Polsce - Fundacja przekaże wsparcie o wartości około 35 milionów złotych.


Poza zakupami i dostawą sprzętu i wyposażenia medycznego, WOŚP podjęła się również kolejnych działań - doposażenia i obsługi Centrum Pomocy Humanitatnej na granicy ukraińsko-polskiej, w miejscowości Szeginie.