02/28/22

WOŚP kupuje sprzęt dla Ukrainy


Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy włącza się w pomoc dla Ukrainy, planując przede wszystkim działania, z których znana jest od lat, czyli zakup sprzętu medycznego. Wśród wyposażenia, które WOŚP zamierza kupić, a następnie przetransportować do Ukrainy, znajdują się m.in. kardiomonitory i respiratory.


Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od kilku dni pozostaje w kontakcie z największymi organizacjami pozarządowymi niosącymi pomoc Ukraińcom i analizuje zgłaszane przez nich potrzeby oraz problemy.


Dziś WOŚP podjęła decyzję o wsparciu Ukrainy poprzez realizację swojego sztandarowego zadania, czyli zakup sprzętu medycznego, który trafi do trawionego konfliktem kraju, by pomagać medykom ratować życie ofiar wojny. WOŚP planuje kupić kardiomonitory, pulsoksymetry, defibrylatory szpitalne, respiratory, inkubatory, nieinwazyjne wspomaganie oddechu, USG typu fast, USG uniwersalne, pakiety medyczne, pompy infuzyjne, łóżka szpitalne, ssaki mechaniczne, leżanki dla rodziców.


Ostateczna lista zakupów, a także ich koszt i dokładne przeznaczenie znane będą za kilka dni. Transport nastąpić ma w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Fundacja wciąż analizuje sytuację w Ukrainie, aktualnie nie prowadzi zbiórki rzeczy ani środków finansowych z przeznaczeniem na działania w tym regionie.

Jak pomóc Ukrainie?

WOŚP rekomenduje udzielenie pomocy Ukraińcom, poprzez skorzystanie z możliwości wsparcia organizacji zaangażowanych w działania w regionie.


Dzisiaj spotkaliśmy się z przedstawicielami ukraińskiej fundacji Serce do Serca. Kilkanaście lat temu zaprosiliśmy ludzi z Ukrainy do Polski i przekazaliśmy im „know-how”, czyli jak najskuteczniej działać wolontariacko. Tym samym nasz pomysł Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przenieśliśmy na grunt Ukrainy. Tak jak wszyscy jej obywatele także i oni próbują jak najbardziej skutecznie działać, aby nieść wszelką pomoc swoim Rodakom. Obiecali wsparcie w całej logistyce, czyli w bezpiecznym dowiezieniu na miejsce sprzętu medycznego, który chcemy kupić dla szpitali ukraińskich. Fundacja złożyła zamówienie na kardiomonitory, pulsoksymetry, defibrylatory szpitalne, respiratory, inkubatory, nieinwazyjne wspomaganie oddechu, USG typu fast, USG uniwersalne, pakiety medyczne, pompy infuzyjne, łóżka szpitalne, ssaki mechaniczne, leżanki dla rodziców. Ten asortyment został stworzony na podstawie pierwszych próśb, które do nas napłynęły. Ilość urządzeń, które będziemy kupowali, zależy od możliwości firm, ponieważ, jak to bywa w sytuacjach kryzysowych możliwości, takie się kurczą, ale dzięki naszej wieloletniej współpracy przy zakupie sprzętu medycznego po raz kolejny będziemy mogli konkretnie i skutecznie pomóc docierając z odpowiednim sprzętem. Bardzo dziękujemy wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za spontaniczne wspieranie wszystkich działań pomocowych. Płynie ona ze wszystkich stron i z naszych obserwacji widać, że każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę i znalazł się w Polsce, może liczyć na bardzo skuteczne wsparcie. Dlatego nasze działania skoncentrowały się na szpitalach ukraińskich i zakupie dla nich sprzętu medycznego. Nadal także wspomagamy akcję związaną z wprowadzaniem dzieci ze szpitali ukraińskich do Polski i dalszego prowadzenia ich leczenia. Sława Ukrainie!
-Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP
Aleksandra Rutkowska