10/29/21

Prawie 70 milionów w 4 dni. WOŚP podsumowuje kolejne zakupy


Respiratory, mikroskopy operacyjne, systemy endoskopii i lasery chirurgiczne to tylko niektóre z urządzeń, które zakupiła Fundacja WOŚP, realizując ostatnie z zakupów w ramach 28. Finału i rozpoczynając te z 29. Finału. W sumie w ciągu 4 dni Fundacja wydała 68 845 609,12 zł. Sprzęt trafi do 105 placówek w 79 miastach. Dziś w południe Jurek Owsiak podsumował przebieg 58. Konkursu Ofert.


Przez minione 4 dni (25-28 października) Zarząd Fundacji WOŚP, przy wsparciu Komisji Ekspertów, w skład której wchodzą lekarze praktycy z wiodących ośrodków w całym kraju, dokonywał analizy złożonych ofert oraz zakupów sprzętu medycznego – tym razem respiratorów oraz wyrobów medycznych dla laryngologii oraz chirurgii głowy i szyi.

Za blisko 5 milionów złotych WOŚP kupiła łącznie 40 respiratorów, które stanowiły ostatni z zakupów w ramach 28. Finału WOŚP, dedykowanego dziecięcej medycynie zabiegowej. 58. Konkurs Ofert to pierwsze zakupy w ramach 29. Finału, który poświęcony był laryngologii oraz chirurgii głowy i szyi. W sumie dla tej dziedziny medycyny WOŚP kupiła 365 urządzeń.

Zakończył się kolejny Konkurs Ofert, a więc kolejny moment, kiedy kupujemy sprzęt medyczny dla polskich szpitali. Negocjacje trwały 4 dni - przez 4 dni kupowaliśmy urządzenia medyczne dla szpitali, także w ramach naszych zaległych zakupów z poprzedniego Finału - respiratory, a potem zajęliśmy się już laryngologią. (...) My 40 respiratorów kupiliśmy w obecności 35 osób, a więc nasi specjaliści, ludzie, którzy się znają, eksperci, cała komisja złożona z Fundacji, prawnicy, notariusze, kamery filmowe, bo wszystko filmujemy i nagrywamy. Tak się kupuje respiratory i tak się powinno kupować sprzęt medyczny w Polsce.
-Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP


Sprzęt zakupiony przez WOŚP:


Sprzęt trafi do 105 placówek w 79 miastach

O Konkursie Ofert

Kupowanie jakości, a nie ceny - to jedno z najważniejszych założeń procesu zakupu sprzętu medycznego przez WOŚP, czyli Konkursów Ofert. To między innymi z tego względu Fundację podczas wyboru urządzeń wspiera Komisja Ekspertów – specjaliści z danej dziedziny medycyny. Oparcie się na doświadczeniach praktyków i nastawienie na jakość to gwarancja wyboru najlepszych z możliwych sprzętów.

Konkurs realizowany jest według scenariusza, na który w przypadku każdego typu urządzeń składają się 3 wejścia. Pierwsze wejście to ocena jakościowa, której eksperci dokonują po zapoznaniu się ze szczegółową ofertą. Wejście drugie, które jest wspólne dla wszystkich firm, to doprecyzowanie jaki sprzęt - o jakich funkcjach i parametrach - Fundacja zamierza kupić. Ostatni blok to rozmowy z każdym z oferentów na temat proponowanej ceny jednostkowej urządzeń.
 
Zakupy realizowane są w ramach wielogodzinnych negocjacji z udziałem Komisji Ekspertów. Tradycją Konkursów Ofert WOŚP są doskonale wynegocjowane warunki zakupu urządzeń - ceny są znacząco (czasem w skali kilkudziesięciu procent!) niższe niż średnie wartości rynkowe. Każde urządzenie ma wydłużony czas gwarancji, ewentualny zapas materiałów zużywalnych, zapewnione dożywotnie nieodpłatne aktualizacje oprogramowania. Z każdym urządzeniem szpital otrzymuje pakiet szkoleń prowadzonych przez doświadczonych specjalistów. Orkiestra dba więc nie tylko o dostarczenie sprzętu, ale o zapewnienie jak najlepszych możliwości, by z tego sprzętu intensywnie korzystać dla dobra najmłodszych pacjentów.




Konkurs Ofert realizowany był przy wsparciu Komisji Ekspertów, którą tworzyli:

Aleksandra Rutkowska