10/11/21

Ruszyła rejestracja Sztabów 30. Finału WOŚP


Na dwa dni po ogłoszeniu celu 30. Finału WOŚP, którym jest okulistyka dziecięca, wystartowała rejestracja Sztabów, czyli działających na rzecz Fundacji organizatorów zbiórek i lokalnych wydarzeń. W zeszłym roku działały 1362 Sztaby, w tym 79 poza granicami Polski. 30. Finał WOŚP odbędzie się 30 stycznia 2022 roku.

Rozpoczęcie rejestracji Sztabów to drugi - po ogłoszeniu tematu zbiórki - z momentów świadczących o starcie wielkiej orkiestrowej machiny. Dziś o 10:00 uruchomiono specjalną bazę, poprzez którą dokonywać można zgłoszeń sztabów, a w kolejnych miesiącach będzie można również prowadzić rejestrację wolontariuszy. W ciągu czterech godzin od startu procesu rejestracji chęć działania przy jubileuszowym Finale zgłosiło ponad 120 Sztabów, a wnioski składać można jeszcze przez ponad miesiąc - do 19 listopada. Pierwszy ze zgłoszonych sztabów to Raszyn, który "debiutuje" zresztą w ramach Finału WOŚP. Poza Sztabami polskimi, chęć działania przy Finale zgłosiły także społeczności z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii i... Zanzibaru.

Rejestracja wolontariuszy 30. Finału WOŚP rozpocznie się 8 listopada. 


30. Finał pod hasłem "Przejrzyj na oczy"

W trakcie jubileuszowej zbiórki wolontariusze z całego świata kwestować będą na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. To pierwszy Finał dedykowany sprzętom związanym z najważniejszym zmysłem człowieka. Wśród zakupów, które Fundacja planuje dokonać z przeznaczeniem dla oddziałów i pododdziałów okulistyki dziecięcej znajdują się urządzenia do diagnostyki i wykonywania operacji. Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej.  


Celem Finału jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.


O 29. Finale WOŚP

Mimo pandemii i wiążących się z nią obostrzeń, które wpłynęły m.in. na zmianę terminu zbiórki, w styczniu tego roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 29 – wyjątkowo radośnie i, jak się okazało, z fantastycznym finansowym wynikiem. Na zakup sprzętu dla dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy zebrano 210 813 830,10 PLN - ponad 20 milionów PLN więcej niż podczas poprzedniego Finału WOŚP i najwięcej w historii wszystkich zbiórek „Orkiestry”. Oznacza to, że podczas ostatniej edycji zbiórki WOŚP zebrała prawie tyle samo, co w ciągu 13 pierwszych lat swoich działań łącznie (kwesty w latach 1993-2005 to zebrane w sumie 222,5 miliona złotych).

W 29. Finał włączyły się 1362 Sztaby, w tym 79 Sztabów zagranicznych w 28 krajach, m.in. Australii, Chorwacji, Tanzanii czy Wietnamie. Zbiórce, realizowanej w sumie w 120 tys. miejsc i na 26 różnych sposobów (w dniu Finału), towarzyszyły tysiące aktywności organizowanych przez lokalnych wolontariuszy, a także 15. bieg “Policz się z cukrzycą”, w którym w 3,5 tys. miast uczestniczyło 15 887 biegaczy. Łącznie pokonali oni ponad 130 tys. kilometrów.

Aleksandra Rutkowska