09/14/21

Orkiestra murem za medykami


Trwający od soboty ogólnopolski protest pracowników ochrony zdrowia to kolejny sygnał wysyłany przez przedstawicieli zawodów medycznych, którzy chcą wprowadzenia zmian systemowych mających zapewnić i im, i pacjentom komfort oraz bezpieczeństwo związane z udzielaniem świadczeń medycznych. Fundacja WOŚP, dla której działalność w zakresie ochrony zdrowia jest najważniejszym celem funkcjonowania, po raz kolejny staje murem za medykami, m.in. włączając się w aktywności realizowane w tzw. Białym Miasteczku 2.0.  

W ramach organizowanego obecnie protestu przedstawiciele zawodów medycznych walczą nie tylko o poprawę swoich płac, ale także m.in. o wzrost wycen świadczeń medycznych czy wprowadzenia norm zatrudnienia, które będą uzależnione od liczby pacjentów. O rozmaitych problemach medyków i systemu ochrony zdrowia Fundacja WOŚP mówiła wielokrotnie, zwracając uwagę na apele i prośby o interwencje płynące ze strony właśnie pracowników ochrony zdrowia.



Jurek Owsiak w Białym Miasteczku 2.0

WOŚP dla systemu ochrony zdrowia

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od blisko 30 lat działa na rzecz zdrowia Polaków, zakupując, za środki przekazane przez społeczeństwo, najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Jak dotąd Fundacja zebrała ponad 1,5 miliarda złotych i zakupiła ponad 66 tys. urządzeń, które wsparły działania personelu medycznego na oddziałach m.in. neonatologii, dziecięcej onkologii, kardiologii, ortopedii, traumatologii, psychiatrii czy geriatrii.
Poza zbiórkami i wielkimi zakupami sprzętu dla konkretnych dziedzin medycyny (określanymi mianem Konkursów Ofert) Orkiestra realizuje również całoroczne programy medyczne i akcje specjalne. To właśnie dzięki tym działaniom m.in. blisko 100% noworodków ma zbadany słuch, uratowano wzrok ponad 10 tys. wcześniaków, a szpitale, DPS-y, prywatne domy seniorów, hospicja i ZOL-e otrzymały sprzęt oraz środki ochrony osobistej o wartości blisko 70 milionów złotych, by móc walczyć z pandemią koronawirusa.




WOŚP zakupuje sprzęt, który działa w placówkach medycznych, ale również pojazdy pozwalające na bezpieczne przetransportowanie pacjentów i udzielenie pomocy przez ratowników na miejscu zdarzenia - do tej pory Orkiestra przekazała placówkom w całej Polsce 38 karetek.



Podziękowanie dla medyków - specjalna kampania outdoorowa

Z końcem marca, wraz z podsumowaniem ostatniego Finału WOŚP, Fundacja zrealizowała wyjątkową kampanię outdoorową z grafikami stanowiącymi podziękowanie nie tylko dla wszystkich darczyńców, ale również medyków. Specjalne grafiki pojawiły się w ponad 3200 lokalizacji w 88 miastach Polski.

Tymi billboardami dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli Finał, ale przede wszystkim lekarzom, pielęgniarkom i pielęgniarzom, personelowi medycznemu, ratownikom medycznym, czyli wszystkim medykom, którzy - zwłaszcza w ciągu ostatniego roku - pracują absolutnie ponad swoje siły.
-Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP

Aktywności Orkiestry w Białym Miasteczku

W ramach poparcia medyków w dążeniu do wprowadzenia zmian systemowych, a jednocześnie chcąc zwrócić uwagę na ważny społeczny problem, jakim jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, WOŚP przyłącza się do aktywności realizowanych w tzw. Białym Miasteczku. 18 września w godz. 9:00-18:00 instruktorzy Orkiestry prowadzić będą naukę resuscytacji, co bezpośrednio koresponduje z zainicjowanym w 2006 roku Programem Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”, w ramach którego blisko 3 miliony dzieci poznały podstawy pierwszej pomocy.  

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. Jak dotąd Fundacja WOŚP zebrała ponad 1,5 miliarda złotych i kupiła ponad 66 tys. urządzeń medycznych.  

Aleksandra Rutkowska