04/07/21

Programy Medyczne Fundacji WOŚP - kamienie milowe rozwoju polskiej medycyny dziecięcej


W ramach działań statutowych Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadzi osiem programów medycznych, które codziennie zmieniają to, w jaki sposób diagnozowane i leczone są dzieci w całej Polsce. Oprócz tego, Fundacja zainicjowała jeden program edukacyjny i akcję Leczyć z Miłością. Od samego początku działania Fundacji, Orkiestra gra, by dbać o życie i zdrowie najmłodszych pacjentów, i by zapewnić poprawę warunków w placówkach medycznych w całym kraju. Prawdziwymi kamieniami milowymi rozwoju polskiej medycyny dziecięcej stały się prowadzone przez Fundację ogólnonarodowe programy medyczne. Nasze programy medyczne skierowane do noworodków, dzieci, a także ich rodziców kreślą nową ścieżkę od jak najwcześniejszej diagnozy do doboru skutecznego leczenia.

Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków 

W 2001 roku ruszył pierwszy z flagowych programów Fundacji WOŚP skierowany do wcześniaków. Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków ma na celu wyposażenie lekarzy w wysokiej klasy laserowe urządzenia, które posłużą w diagnozie i leczeniu wzroku noworodków, które ze względu na przedwczesny poród mogą cierpieć na retinopatię. Odwarstwienie siatkówki, które wynika z tego, że naczynia krwionośne w oku wcześniaków nie są do końca rozwinięte, powodować może poważne upośledzenia narządu wzroku, a w najtrudniejszych przypadkach nawet ślepotę. Dzięki programowi WOŚP wyposażono 19 wyspecjalizowanych ośrodków zajmujących się diagnozą i leczeniem noworodków. Fundacja zakupiła 221 urządzeń, takich jak laserowy sprzęt do operacji oka, za prawie 17,5 miliona złotych. Dzięki Orkiestrze przebadano 254 919 wcześniaków, a wzrok uratowano 10 357 dzieciom.

Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu

Kolejnym programem, który ruszył w 2002 roku była ogólnonarodowa inicjatywa skierowana do wszystkich narodzonych w Polsce dzieci. Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu stał się jednym z flagowych medycznych przedsięwzięć realizowanych przez WOŚP na terenie całego kraju. Na wszystkich oddziałach noworodkowych w Polsce wykonywane są bezpłatne badania, dzięki którym bardzo wcześnie – kilka dni po narodzinach dziecka – można wykryć wady słuchu. Za sprawą bezbolesnych, nieinwazyjnych badań audiologicznych lekarze mogą zareagować niezwykle szybko, kierując dziecko na dalszą, szczegółową diagnostykę słuchu. W przypadku wykrycia nieprawidłowości leczenie i rehabilitację można podjąć natychmiast, a dziecko może rozwijać się bez przeszkód, odkrywając świat w takim samym tempie co rówieśnicy. W ramach programu przebadano 6 529 902 dzieci. Na zakup sprzętu medycznego Fundacja przeznaczyła 38 milionów złotych.

Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków 

Rok po starcie Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu Fundacja podjęła decyzję o sfinansowaniu kolejnej inicjatywy, która miała całkowicie odmienić sposób leczenia noworodków. W 2003 roku ruszył Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków. Skierowany do oddziałów intensywnej terapii noworodka, program miał na celu wprowadzenie nieinwazyjnej wentylacji w leczeniu najmniejszych pacjentów na oddziałach neonatologicznych.  W ramach programu Fundacja wyposażyła 325 ośrodków neonatologicznych w Polsce w niemal 800 urządzeń, takich jak inkubatory, aparaty HFNC, respiratory i systemy nieinwazyjnego wspomagania oddechu, dzięki którym medycy mogą ratować życie wcześniaków, które wymagają szczególnej troski. Przedwcześnie narodzone dzieci, które nie są w pełni przygotowane do życia wymagają wspomagania oddychania, które dzięki najnowocześniejszym metodom terapii tlenowej nie wymagają wentylacji mechanicznej i ograniczają potrzebę intubacji.

Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej u Dzieci 

W 2009 roku Fundacja WOŚP skupiła swoją uwagę na problemie diagnostyki onkologicznej u dzieci. Mając na celu stworzenie ogólnopolskiego systemu pozwalającego na wczesną diagnozę chorób onkologicznych u najmłodszych, Fundacja wsparła powstanie 80 wyspecjalizowanych ośrodków wyposażonych w najnowocześniejsze aparaty USG do wczesnej diagnostyki. Podobny, zaawansowany sprzęt otrzymały od Fundacji główne kliniki onkologii dziecięcej. Ponadto, pracę diagnostów wspierają wysokiej klasy tomografy komputerowe oraz rezonanse magnetyczne które pozwalają na błyskawiczną i niezwykle dokładną diagnozę. W 2016 roku Fundacja wyposażyła Centralne Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej ONCOLAB im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w sprzęt o wartości około 2,5 miliona zł. Badania przeprowadzone w tej placówce pozwalają na skuteczną, celowaną diagnozę nawet najrzadszych schorzeń. W zeszłym roku przekazaliśmy Centrum Zdrowia Dziecka najnowocześniejsze urządzenie w swojej klasie – tomograf PET o wartości 16 milionów złotych.

Krajowy Program Leczenie Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci

Krajowy Program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci został zapoczątkowany w 2017 roku. Uruchomienie tego programu było możliwe dzięki funduszom zebranym w ramach 1% podatku w 2016 roku. Celem tej inicjatywy było zapewnienie sprzętu, który umożliwia lekarzom podjęcie skutecznego leczenia wad ubytkowych kończyn w polskich szpitalach, bez potrzeby przeprowadzania kosztownych wyjazdów i leczenia dzieci poza granicami Polski. Fundacja przekazała klinikom ortopedii specjalistyczny sprzęt, taki jak ramy Taylora wraz z niezbędnym do przeprowadzenia zabiegów oprzyrządowaniem i oprogramowaniem. Ponadto, WOŚP zakupiła dodatkowe, niezbędne do operacji ortopedycznych urządzenia takie jak aparaty do znieczulania, stoły operacyjne, aparaty RTG z ramieniem C oraz aparat USG.

Program Diagnostyki Chorób Reumatycznych u Dzieci

W 2019 roku Fundacja WOŚP zainicjowała program medyczny skierowany do dzieci cierpiących na choroby reumatyczne. Celem Programu Diagnostyki Chorób Reumatycznych u Dzieci jest zapewnienie dostępu do najnowocześniejszej diagnostyki. Dzieci cierpiące na choroby reumatyczne często długo czekają na poprawną diagnozę, co opóźnia w znacznym stopniu podjęcie skutecznego leczenia. W ramach tego programu 14 działających w Polsce  ośrodków reumatologii dziecięcej wyposażonych zostało w nowoczesny sprzęt diagnostyki obrazowej. Fundacja zakupiła i przekazała w darze 13 aparatów USG premium, 3 densytometry oraz 14 wysoko wyspecjalizowanych aparatów USG umożliwiających wykonanie biopsji stawów. Oprócz zapewniania dostępu do wysokiej klasy sprzętu medycznego, celem tego programu jest podniesienie świadomości o występowaniu chorób reumatycznych u dzieci i młodzieży – zarówno w środowisku lekarskim jak i u rodziców.

Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą

W 2004 roku Fundacja uruchomiła Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. W ramach tego programu kobiety z cukrzycą typu 1, które planują zajście w ciąże lub już spodziewają się dziecka, mogą bezpłatnie wypożyczyć pompę insulinową w jednym z 38 ośrodków. Fundacja zakupiła 1 573 nowoczesne osobiste pompy insulinowe, które zostały wypożyczone 4 506 kobietom. Pompy insulinowe pozwalają na bezstresową, skuteczną i intuicyjną regulację poziomu insuliny we krwi, dzięki czemu ciąża może przebiegać bezpiecznie, a przyszła mama ma świadomość, że cukrzyca jest pod odpowiednią kontrolą. Źle leczona cukrzyca w czasie ciąży może zwiększyć ryzyko poronienia oraz wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Dzięki Programowi Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą na świat przyszło 2 275 zdrowych dzieci. Niezwykle cieszy też fakt, że za sprawą środków zebranych w ramach tegorocznej, 15 już edycji Biegu Policz się z Cukrzycą, Fundacja będzie w stanie sfinansować zakup prawie 100 osobistych pomp insulinowych.

Pomoc Indywidualna 

Pomimo tego, że głównym celem Fundacji WOŚP jest zakup sprzętu dla polskich szpitali, w 2005 roku Zarząd Fundacji postanowił, iż część środków zostanie przeznaczona na indywidualną pomoc, głownie związaną z zakupem kosztownych urządzeń przeznaczonych do rehabilitacji domowej. Sprzęt trafia nie tylko do dzieci, bo Fundacja wspiera też młode osoby niepełnosprawne, współfinansując zakup urządzeń do rehabilitacji, który pomaga dzieciom i młodym ludziom do 26 roku życia odzyskać sprawność. Do stycznia 2021 roku w ramach pomocy indywidualnej Fundacja WOŚP zakupiła niezbędny sprzęt  dla 6 532 osób, wydając na ten cel sumę 26 564 610 złotych.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy realizuje swoją działalność na różnych płaszczyznach, nie tylko zapewniając niezbędny sprzęt dla publicznych placówek medycznych, ale też promując rozwój medycyny w Polsce, w kompleksowy sposób wprowadzając zmiany w systemie ochrony zdrowia w kraju. Za sprawą ogólnopolskich programów medycznych odbywa się dynamiczna i niezwykle skuteczna modernizacja poziomu troski o zdrowie najmłodszych pacjentów na poziomie publicznych placówek ochrony zdrowia w całej Polsce. 
Olga