02/04/21

Podsumowanie 29. Finału WOŚP oczami internautów


Kolejny rok, kolejny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Tym razem kwota deklarowana wynosi 127 495 626 złotych. 29. Finał WOŚP można było oglądać nie tylko w telewizji, ale także w internecie. Średnio 800 000 wyświetleń zyskała transmisja na facebookowej stronie WOŚP, natomiast relacja Youtubie, która była pokazywana w dwóch częściach, osiągnęła w pierwszej odsłonie 49 200 wyświetleń i kolejnej 124 100.

Co wpłynęło na liczbę wzmianek?

SentiOne zbadało ilość wzmianek dla haseł “Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, “WOŚP” oraz “#wspieramwosp” i porównali wyniki z tymi z zeszłego roku.  W zeszłym roku dla śledzonych haseł było łącznie 279 073 wzmianek. W tym roku to już 312 948 wzmianek, co wskazuje na wzrost o 12.14%. Pandemia wyraźnie nie zgasiła entuzjazmu sympatyków WOŚP do pomocy, internauci chętniej dyskutowali na temat WOŚP-u. 

Jakie kanały wybierają sympatycy WOŚP?

Najpopularniejszym kanałem dla WOŚP niezmiennie pozostaje Facebook, następnym kanałem jest Twitter, na trzecim Instagram. Na Facebooku, pojawiło się 62.84% wszystkich wzmianek. Twitter zajął odległe drugie miejsce z wynikiem 28.76%, a Instagram dopełnił podium - 7.92% wszystkich wzmianek.

Dotychczas podział pod względem płci dyskutujących wypadał równo, w tym roku aż 60.29% wszystkich wypowiedzi należało do kobiet.

W chmurze słów nie mogło oczywiście zabraknąć akcji #MastercardGrazWOŚP - to już ósmy rok z rzędu, kiedy Mastercard dołącza się do zbiórki. Jak co roku, wystarczyło opublikować dowolny wpis na Twitterze lub Instagramie opatrzony hashtagiem - pierwszy taki tweet lub retweet każdego użytkownika zostanie następnie zamieniony w datek 5 złotych na konto 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zdecydowana większość użytkowników wzięła udział w tej akcji na Twitterze - naliczono 174 681 udostępnień i 240 342 polubień!

Z jakich miejsc oglądano 29. Finał? Najwięcej wzmianek pochodzi z Polski. Inne regiony Europy również jednak przyczyniły się do finału - najwięcej wzmianek spoza Polski zarejestrowano w Wielkiej Brytanii oraz Chorwacji.

Przyjrzyjmy się jeszcze, kto stoi za największymi zasięgami zbiórek internetowych. Z powodu pandemii to właśnie wirtualne zbiórki są obecnie dużą siłą napędową WOŚP. Najwyższym wynikiem – ze względu na zebraną kwotę jak i zasięgi w mediach społecznościowych może pochwalić się wieloletnia przyjaciółka WOŚP Nicole Sochacki-Wójcicka, @mamaginekolog). Nicole dzięki swojej zaangażowanej społeczności w tym roku zebrała sumę 5 377 782 złotych, generując przy tym ponad 17 milionów wyświetleń w sieci.

Kolejną popularną formą wsparcia były skarbonki siepomaga. Na taką formę wsparcia zdecydowała się redakcja Make Life Harder wykorzystałac swoje szerokie zasięgi i w ciągu kilku dni zbierając kwotę 794 tysięcy złotych!  

Warto wspomnieć również zbiórkę blogerki popularnonaukowej - Kasi Gandor - której akcja na siepomaga.pl przerodziła się w zbiór przepisów i porad kuchennych. Akcja dzięki temu nabrała charakter viralowy a kolejni użytkownicy przyłączali się do zbiórki by dodać od siebie przepis na jajecznicę lub odpowiedniego drinka na czasy pandemii. Łącznie Kasia zebrała ponad 243 tysiące złotych.

Podsumowując, jest to kolejny dobry rok dla Orkiestry. 29. Finał udowodnił, że nawet pandemia nie jest w stanie powstrzymać Polaków przed uczestnictwem w Finale WOŚP.

Artykuł napisany na podstawie danych z monitoringu internetu od firmy SentiOne. Dzięki algorytmom monitorującym wypowiedzi w internecie, SentiOne od 9 lat wspiera największe polskie marki w analizie rynku i badaniu trendów.