01/31/21

Wieczór 29. Finału WOŚP pełen barw i świateł


Jak każde fantastyczne wydarzenie, tak i 29. Finał WOŚP powoli zmierza ku końcowi. Finał z wielu powodów wyjątkowy, bo zmieniająca się rzeczywistość wymusiła na Fundacji i jej wolontariuszach pokonanie wielu przeciwności. Mnóstwo rozwiązań powstawało w zupełnie nowy sposób – koniecznych, by sprostać wymogom sanitarnym i zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom. Wszystko wskazuje na to, że ciężka praca przyniosła zamierzone rezultaty.

Studio i transmisja w nowej odsłonie

W tym roku do warszawskiego studia na Placu Defilad wpuszczano jedynie artystów, wolontariuszy Pokojowego Patrolu, pracowników Fundacji WOŚP i ekipy techniczne. Tylko tyle osób, ile wymaga stworzenie tej wyjątkowej, Finałowo-Pol’and’Rockowej atmosfery i wysłanie jej w świat – pierwszy raz transmisją w sposób ciągły i nieprzerwany przez prawie 27 godzin.Światełko do Nieba przyjazne zwierzętom

W 2020 roku podjęto decyzję o rezygnacji z tradycyjnego pokazu fajerwerków na rzecz pirotechniki związanej z ogniem i bez głośnej eksplozji. Aby oszczędzić okolicznym zwierzakom stresu związanego z hucznym pokazem, zdecydowano się na równie barwną, acz spokojniejszą formę Światełka do Nieba. Decyzja okazała się słuszna – pokaz płomieni i towarzysząca mu dynamiczna, głośna muzyka zachwyciła zgromadzonych widzów.

Na potrzeby tegorocznego Finału, obok namiotu, w którym znajduje się Studio, powstała charakterystyczna budowla w kształcie piramidy – z efektowną, kolorową iluminacją świetlną, przedstawiającą informacje o koncertach i statusie zbiórki. Mało kto domyślał się głównego przeznaczenia owej piramidy – organizatorzy nie zdradzali go do samego końca. Na kilka dni przed Finałem pirotechnicy wbudowali w nią instalację do wypuszczania płomieni – 14 dysz typu wave, 28 wyrzutni gazu propan-butan, co połączono z 600 mini efektami scenicznymi i 400 sztuk fontann.

Gramy do północy!

Zbliża się ostatnia godzina 29. Finału WOŚP, a w Studio wciąż się dzieje – za chwilę ostatnie występy ostatnich artystów, połączenia ze Sztabami z całej Polski, ogłoszenie wyników Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców, aż wreszcie Jurek Owsiak podsumuje zbiórkę i przedstawi kwotę deklarowaną 29. Finału.

Choć 29. Finał się kończy, nie kończy się zbiórka – wciąż można wesprzeć tegoroczny cel, którym jest zakup sprzętu dedykowanego laryngologii, otolaryngologii i diagnostyce głowy.

Wszystkie informacje o możliwościach wspierania WOŚP:

Kwota ostateczna tegorocznej zbiórki zostanie ogłoszona w czasie konferencji prasowej, zaplanowanej na 7 kwietnia.

Baza Mediów

Przypominamy, że zdjęcia z 29. Finału WOŚP można pobrać z bazy mediów dostępnej tutaj:

Warunkiem korzystania ze zdjęć jest podpisanie autora.

Przez 20 lat Fundacji WOŚP wspólnie z Allegro udało się zebrać ponad 79 milionów złotych. Ostatni 28. Finał był rekordowy, na konto Fundacji WOŚP wpłynęło 14 852 016,68 złotych. Na aukcjach pojawiło się aż 195 235 przedmiotów, a ponad 1 200 000 osób kliknęło przycisk "licytuj". W dniu 29. Finału, 31 stycznia 2021 roku oba rekordy - zarówno dotyczące kwoty, jak i ilości wystawionych przedmiotów zostały pobite.
Paweł Pavulon Pokorski