01/31/21

15. Bieg Policz się z cukrzycą w nowej formule


Po godzinie 12:00 rozpoczął się punkt kulminacyjny 15. Biegu Policz się z cukrzycą, który co roku przyciąga tysiące biegaczy. W tym roku, ze względu na pandemię, bieg przyjął wyjątkową formę. Uczestnicy nie biegli jak co  roku razem - ramię w ramię, lecz w dowolnie wybranym miejscu. Liczył się udział i symbolika - niezmienna od 2004 roku.

Biegamy w Polsce i na całym świecie

Od prawie roku wszystkie wydarzenia organizowane przez Fundację WOŚP ze względu na pandemię wyglądają inaczej niż dotychczas. Festiwal Pol’and’Rock stał się w 2020 roku Najlepszą Domówką na Świecie, a koncerty i spotkania z artystami podczas 29. Finału transmitowane są na cały świat ze specjalnie przygotowanego studia, w którym wyjątkowo znajdują się tylko realizatorzy transmisji. 

Bieg, tradycyjnie towarzyszący styczniowemu Finałowi Orkiestry, również nie jest taki sam, jak w poprzednich latach. Dla wielu biegaczy bieg w nowej formule okazuje się być lepszy i bardziej dostępny. Chęć przebiegnięcia dystansu 5 kilometrów w pomarańczowej koszulce, w dowolnym miejscu i w jakikolwiek sposób (byle siłą swoich mięśni), zadeklarowała w tym roku rekordowa liczba uczestników (ponad 10 000 zarejestrowanych uczestników), również za granicą. Zgłoszeni biegacze są z Europy, Azji czy nawet Oceanii i to właśnie z tamtych miejsc wezmą udział w biegu.

Jak można było dołączyć do biegu?

Jednym z warunków dołączenia była rejestracja uczestnika na platformie ALL YOU NEED IS RUNNING i połączenie z ulubioną aplikacją sportową.

Aplikacje kompatybilne to - adidas Running by Runtastic, Decathlon Coach, Garmin Connect™, Nike Training Club, Nike Run Club, Fitbit, Rouvy, Run with Map My Run, Map My Ride GPS Cycling Riding, Walk with Map My Walk, Polar Flow, RunKeeper, Suunto, TomTom Sports, Withings Health Mate.

Oficjalny start biegu obejrzeć można było podczas transmisji wyemitowanej w stacji TVN. 

Platforma ALL YOU NEED IS RUNNING do końca Finałowego dnia będzie zliczała i pokazywała, jaki dystans pokonali w sumie wszyscy uczestnicy biegu. Do tej pory biegacze pokonali około 100 tysięcy kilometrów.

Informacje o biegu znajdziesz na stronie:

Policz się z cukrzycą to nie tylko bieg

Impreza sportowa, odbywająca się przy okazji Finału WOŚP jest symbolem programu, który od lat jest jednym z istotniejszych, sztandarowych działań Fundacji. Od 2004 roku zakupiono 1573 nowoczesnych, osobistych pomp insulinowych, które przekazano do 38 ośrodków. 

Szczególną opieką WOŚP otacza kobiety w ciąży. Od 2013 działa Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1.

W programie mogą uczestniczyć zarówno kobiety planujące macierzyństwo, jak i również te w 1. trymestrze - jeśli nie mają własnej pompy insulinowej, mogą ją wypożyczyć w specjalistycznym ośrodku - wraz z sensorami monitorującymi poziom glikemii. Fundacja zadbała nie tylko o zakup i refundację zestawów infuzyjnych, lecz także o przeszkolenie lekarzy i pielęgniarek z zasad leczenia pompami insulinowymi i prowadzenia leczenia od etapu planowania, poprzez całą ciążę.

Źle leczona cukrzyca i wysokie wartości glikemii w pierwszych tygodniach ciąży zwiększają ryzyko poronienia oraz wystąpienia wad wrodzonych u dziecka (głównie układu nerwowego, krwionośnego, nerek).

Do końca listopada 2020 roku pompy zakupione przez Fundację WOŚP zostały wypożyczone łącznie 4506 kobietom. Dzięki zastosowaniu tego sprzętu urodziło się 2275 dzieci. W znakomitej większości były one zdrowe (2072).

Wszystko na temat programu:

Zagraj w pomidora

Głównym sponsorem biegu jest Dawtona - producent szerokiego asortymentu produktów warzywnych i owocowych, dzielnie wspierająca akcję "Policz się z cukrzycą" a także gry w pomidora - szczególnie trudnej dla ludzi związanej z Fundacją - dla odmiany trzeba się nie uśmiechać.

Baza Mediów 

Przypominamy, że zdjęcia z 29. Finału WOŚP można pobrać z bazy mediów dostępnej tutaj:

Warunkiem korzystania ze zdjęć jest podpisanie autora.

29. Finał WOŚP odbędzie się 31 stycznia 2021 roku i będzie dedykowany zakupom dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Cel Finału wspierać można, dorzucając się do jednej ze 120 tys. puszek - wolontariuszy, zarejestrowanych w Sztabach na całym świecie, w sklepach i instytucjach, a także do eSkarbonek. Zbiórka realizowana będzie również przy wykorzystaniu różnych kanałów elektronicznych. Kweście towarzyszyć będą inicjatywy organizowane przez lokalne Sztaby, a także 15. bieg “Policz się z cukrzycą”, który realizowany będzie w formie wirtualnej. W Warszawie centrum wydarzeń stanowić będzie studio telewizyjne na Placu Defilad, w którym odbędą się koncerty m.in. zespołu Enej, Voo Voo, Kwiat Jabłoni i Piersi. Transmisja internetowa wydarzenia rozpocznie się w sobotę (30 stycznia) o godz. 21:00 koncertem Piotra Bukartyka i Krzysztofa Zelewskiego i potrwa nieprzerwanie 27 godzin.
Paweł Pavulon Pokorski