01/30/21

Jak wygląda wolontariusz WOŚP


W niedzielę, 31 stycznia 2021 roku po raz kolejny w całej Polsce spotkać będzie można wolontariuszy WOŚP, którzy w tradycyjny sposób - zbierając pieniądze do puszek włączą się w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 29. Finał WOŚP będzie dedykowany zakupom dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Kto może być wolontariuszem?

Aby zostać wolontariuszem WOŚP, w odpowiednim czasie należało zgłosić się do najbliższego sztabu i zapisać na listę wolontariuszy. Po otrzymaniu potwierdzenia i przekazaniu zdjęcia, dla wolontariuszy zostały przygotowane identyfikatory i puszki, które mogli oni następnie odebrać ze swojego sztabu.

Po czym poznać wolontariusza?

Nieodłącznymi atrybutami każdego wolontariusza są: puszka, czerwone serduszka-naklejki, drugi wolontariusz (dla bezpieczeństwa nie należy chodzić samemu) i identyfikator. 

Ten ostatni jest szczególnie ważny. Identyfikator powinien posiadać indywidualny numer wolontariusza, numer sztabu, przez który wolontariusz został zgłoszony, imię i nazwisko, zdjęcie, hologram i pieczątkę. Co ważne - choć zbiórka odbywa się 31.01.2021 roku, data na identyfikatorze to 10.01.2021- czyli pierwotna data, w której miał odbyć się 29. Finał WOŚP.

Drugim elementem niezbędnym do przeprowadzenia zbiórki w dniu Finału jest puszka, do której każdy, kto będzie chciał dorzucić się do działań Orkiestry, w niedzielę będzie mógł wrzucić dowolną kwotę. Puszka powinna być zaklejona i podobnie, jak identyfikator opatrzona datą 10.01.2021. Zgodnie z wieloletnią tradycją w zamian za dorzucenie się do puszki, wolontariusze rozdają czerwone serduszka, które wspierający będą mogli nakleić w widocznym miejscu, również w ten sposób okazując wsparcie dla WOŚP.

Dla tych, którzy nie przepadają za noszeniem przy sobie gotówki dobra informacja jest taka, że w 239 miastach w Polsce i na świecie spotkać będzie można wolontariuszy z terminalami płatniczymi. 

Listę miast, w których spotkać będzie można wolontariusza z terminalem płatniczym znajduje się na stronie:

Jeśli jesteś wolontariuszem - pamiętaj, aby dbać o swoje bezpieczeństwo - na ulice wychodźcie co najmniej w parach, wybierajcie miejsca, w których spotkacie wielu ludzi a niepokojące zdarzenia zgłaszajcie w swoim sztabie, lub jeśli będzie trzeba - na policję.

Nie wychodzisz z domu?

Jeśli już dziś wiesz, że w niedzielę nie planujesz wybrać się w żadne miejsca, w których można spotkać wolontariuszy, ale chcesz wesprzeć WOŚP - wybierz dogodną dla siebie formę:

Baza mediów

Przypominamy, że zdjęcia z 29. Finału WOŚP można pobrać z bazy mediów dostępnej tutaj:

29. Finał WOŚP odbędzie się 31 stycznia 2021 roku i będzie dedykowany zakupom dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Cel Finału wspierać można, dorzucając się do jednej ze 120 tys. puszek - wolontariuszy, zarejestrowanych w Sztabach na całym świecie, w sklepach i instytucjach, a także do eSkarbonek. Zbiórka realizowana będzie również przy wykorzystaniu różnych kanałów elektronicznych. Kweście towarzyszyć będą inicjatywy organizowane przez lokalne Sztaby, a także 15. bieg “Policz się z cukrzycą”, który realizowany będzie w formie wirtualnej. W Warszawie centrum wydarzeń stanowić będzie studio telewizyjne na Placu Defilad, w którym odbędą się koncerty m.in. zespołu Enej, Voo Voo, Kwiat Jabłoni i Piersi. Transmisja internetowa wydarzenia rozpocznie się w sobotę (30 stycznia) o godz. 21:00 koncertem Piotra Bukartyka i Krzysztofa Zelewskiego i potrwa nieprzerwanie 27 godzin.
Katarzyna Walczak