12/17/20

Jaki będzie 29. Finał WOŚP? Bezpieczny!


31 stycznia odbędzie się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany laryngologii, otolaryngologii i diagnostyce głowy. Zbiórka w tym momencie planowana jest w podobny do wcześniejszych lat sposób, tj. z wykorzystaniem puszek kwestarskich. Ze względu na pandemię Fundacja WOŚP wprowadza nowe rozwiązania i wspiera lokalne Sztaby m.in. wyposażając je w środki ochrony osobistej.

W 29. Finale uczestniczyć będzie blisko 120 tysięcy wolontariuszy, zarejestrowanych w 1362 Sztabach (w tym 79 poza granicami kraju). Każdy ze Sztabów, poza materiałami niezbędnymi do przeprowadzenia zbiórki, otrzyma od Fundacji WOŚP i jej partnerów środki zapewniające bezpieczeństwo w trakcie kwesty.

Jednym z kluczowych punktów bezpieczeństwa przy organizacji 29. Finału WOŚP jest zapewnienie maseczek dla wolontariuszy oraz obsługi pracującej w studio. Grupa CIECH, jeden z największych koncernów chemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej, postanowił wesprzeć tę akcję i przekazać 250 tys. najwyższej jakości certyfikowanych maseczek ochronnych klasy FFP2, zgodnych ze standardem europejskim EN 149:2001 oraz posiadających atest Polskiego Zakładu Higieny (wyprodukowane na nowo uruchomionej instalacji w zakładzie CIECH w Bydgoszczy), które zostaną rozdysponowane do Sztabów w Polsce i na świecie.

Sztaby 29. Finału WOŚP zostaną także wyposażone w płyn do dezynfekcji. Mennica Metale zapewniła preparat do dezynfekcji Septilver OXO, który w zależności od wielkości Sztabu zostanie dostarczony w opakowaniach 100 mililitrów oraz 1, 5, 10 litrów do Sztabów na terenie Polski. Septilver OXO to preparat wirusobójczy i bakteriobójczy przeznaczony do odkażania pomieszczeń: biurowych, mieszkalnych, szpitalnych, szkolnych i przemysłowych. Preparat zawiera nadtlenek wodoru, który jest rekomendowany przez WHO do zwalczania koronawirusa 2019-nCoV.  

Przy przygotowaniu zabezpieczenia Finału pomocną rękę podała również zaprzyjaźniona firma Play, która zapewni kolejną partię maseczek dla wolontariuszy oraz darmowy dostęp do aplikacji Bezpieczna Rodzina, dzięki której o dowolnej porze, przez 24/7, będzie można lokalizować wolontariuszy w trosce o ich bezpieczeństwo.

Wsparcie dla Sztabów organizujących 29. Finał, to również rozwiązania organizacyjne. Jedno z nich przygotowali twórcy aplikacji Booksy, która na co dzień służy do rezerwacji wizyt. Z pomocą aplikacji wolontariusze będą się mogli umówić na spotkanie ze Sztabem – by sprawnie odebrać pakiet wolontariusza lub zdać puszkę. W aplikacji pojawi się specjalna kategoria dla Sztabów, za pośrednictwem której wolontariusze umówią się na wizytę online w konkretnym terminie, w związku z czym nie będą musieli gromadzić się w oczekiwaniu na swoją kolejkę.  

Sztaby wyposażone zostaną również w specjalne pakiety informacyjnie w postaci plakatów i naklejek, które będą w przystępny sposób przypominać o zasadach, jakich należy przestrzegać, by zminimalizować ryzyko zakażenia, m.in. zachowanie odstępu, zakrywanie ust i nosa, dbanie o dezynfekcję rąk, mycie rąk w prawidłowy sposób.

Bezpieczeństwo w studiu głównym WOŚP

29. Finał WOŚP, to poza działaniami lokalnych Sztabów, również studio telewizyjne, które stanie w centralnym punkcie stolicy – na Placu Defilad. Do studia, do którego z uwagi na obostrzenia epidemiczne przeniesiono organizowany dotąd koncert plenerowy, wstęp będą mieli wyłącznie zaproszeni goście, po spełnieniu określonych warunków. Każda z osób odwiedzających namiot, w tym również stali pracownicy Fundacji WOŚP, członkowie Pokojowego Patrolu oraz obsługa techniczna wydarzenia, podlegać będzie specjalnej procedurze, nakładającej obowiązek wypełniania ankiety medycznej oraz poddawania się pomiarowi temperatury i szybkiemu testowi na obecność SARS-CoV-2.  Testy wykonywane będą na miejscu przez obsługę medyczną zapewnioną przez WOŚP, tuż przed wejściem do studia.

29. Finał WOŚP to już drugie duże wydarzenie organizowane przez WOŚP w reżimie sanitarnym. Przypomnijmy, w wakacje Fundacja zorganizowała Najpiękniejszą Domówkę Świata, czyli 26. Pol’and’Rock Festival w wydaniu online. Festiwal zrealizowano w studiu telewizyjnym na obrzeżach Warszawy, wstęp do środka, poza obsługą, miała ograniczona liczba zgłoszonej wcześniej publiczności. Wszyscy uczestnicy wydarzenia podlegali pomiarowi temperatury oraz wypełniali ankiety medyczne, a wewnątrz studia przebywali w maseczkach lub stosowali inne środki ochrony osobistej zakrywające usta i nos.  

29. Finał WOŚP odbędzie się 31 stycznia 2021 roku. W zbiórkę, która dedykowana będzie wsparciu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyce głowy, włączy się 120 tys. wolontariuszy, zarejestrowanych w Sztabach na całym świecie. Zbiórka realizowana będzie również przy wykorzystaniu kanałów elektronicznych. Kweście towarzyszyć będą wydarzenia organizowane przez lokalne Sztaby, a także 15. bieg “Policz się z cukrzycą”, który realizowany będzie w formie wirtualnej. W Warszawie centrum wydarzeń stanowić będzie studio telewizyjne na Placu Defilad, w którym odbędą się koncerty m.in. zespołu Dżem, Voo Voo, Kwiat Jabłoni i Piersi. Transmisja internetowa wydarzenia rozpocznie się w sobotę (30 stycznia) o godz. 21:00 i potrwa nieprzerwanie 27 godzin.  
Aleksandra Rutkowska