11/20/20

500 łóżek szpitalnych od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


Famed Żywiec jest jedną z firm, która realizuje dostawy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach kontraktu do końca grudnia 2020 roku sukcesywnie dostarczy do niemal 40 krajowych szpitali 500 łóżek o funkcjonalności dostosowanej do potrzeb oddziałów intensywnej terapii. Pierwsze egzemplarze zostały już przekazane do placówek w Tarnowskich Górach, Śremie i Knurowie. Od początku roku do szpitali w Polsce i za granicą trafiło łącznie 3 tysiące łóżek żywieckiej spółki, które wspierają personel medyczny w walce z pandemią Covid-19. Część sprzętu znalazła zastosowanie w szpitalach polowych.

Od kilku tygodni otrzymywaliśmy niepokojące informacje o przesuwaniu łóżek z innych oddziałów (m.in. geriatrycznych) na oddziały do walki z Covid-19. Postanowiliśmy więc jako Fundacja wesprzeć szpitale, które zostały pozostawione często same sobie, a jednocześnie zapewnić ciągłość leczenia dla osób z innymi problemami zdrowotnymi niż koronawirus, i kupić niezbędne łózka. W obecnej sytuacji musieliśmy mieć jednak pewność, że sprzęt, który kupujemy będzie nie tylko najwyższej klasy, ale też, że zostanie dostarczony praktycznie od razu
-Anna Jadwiga Orzech, rzeczniczka prasowa Fundacji WOŚP

Cieszymy się, że kolejny raz możemy pomóc polskim szpitalom. Doceniamy też uznanie ze strony Fundacji WOŚP, partnera o uznanej marce, który kolejny raz decyduje się na zamówienie naszego sprawdzonego sprzętu medycznego. Famed Żywiec prowadzi produkcję w kraju, w oparciu o własne zasoby. Dzięki temu możemy kompleksowo zaopatrywać szpitale w najkrótszym możliwym terminie. W trakcie wiosennego lockdownu nieprzerwanie dostarczaliśmy sprzęt do odbiorców krajowych i z zagranicy. Obecnie również jesteśmy przygotowani do realizacji nowych zamówień. Wiosną uruchomiliśmy linię produkcyjną łóżek szpitalnych Famed Nexo, dzięki czemu znacznie zwiększyliśmy moce wytwórcze. Co istotne funkcjonalność tego sprzętu spełnia wymagania oddziałów intensywnej terapii
-Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec

W ramach kontraktu Famed Żywiec dostarczy Fundacji WOŚP 400 egz. łóżek modelu Famed Nexo oraz 100 egz. łóżek Famed NANO. Oba typy łóżek szpitalnych są przystosowane do pracy w szpitalnych oddziałach OIOM-owych.

- Łóżka Famed NANO, to model stricte dedykowany na oddziały intensywnej opieki medycznej. Umożliwia terapię ułożeniową, czyli zmianę pozycji pacjenta w zależności od wskazań medycznych. To pomaga zapobiegać m.in. odrespiratorowemu zapaleniu płuc, które często jest następstwem długotrwałego podpięcia pod respirator. Konstrukcja kolumnowa ułatwiająca wykorzystanie mobilnego aparatu RTG pozwala minimalizować obciążenie pacjenta. Dzięki temu osoba w ciężkim stanie nie musi być transportowana na badanie rentgenowskie. Tym samym unikamy dodatkowego obciążenia. To jedynie przykładowe funkcjonalności sprzętu, który zostanie dostarczony WOŚP – wyjaśnia Michał Grossy, Menadżer ds. Produktu  – Z kolei Famed Nexo zaprojektowano z myślą o salach szpitalnych i oddziałach opieki długoterminowej. Jednak ich funkcjonalność także odpowiada potrzebom bardziej wymagających środowisk szpitalnych, w tym oddziałów intensywnej opieki medycznej – dodaje Michał Grossy.

Sprzęt zostanie przekazany do nowo tworzonych oddziałów szpitalnych, których celem będzie walka z Covid-19. Famed, od dnia nawiązania współpracy z WOŚP, dostarczył do odbiorców już ponad 50 egzemplarzy sprzętu, który jest wytwarzany na bieżąco. Dzięki uruchomionej wiosną br. linii produkcyjnej łóżek NEXO, żywiecka spółka ma możliwość wytwarzania kilkuset jego egzemplarzy miesięcznie. W ramach umowy użytkownicy sprzętu zostaną również przeszkoleni z jego obsługi, co zostanie zrealizowane w formie dostosowanej do obowiązujących obostrzeń sanitarnych. W kontekście stanu pandemii istotny jest także fakt, że wytwarzane w Żywcu łóżka szpitalne są wyposażone w technologię antyseptyczną, która pozwala ograniczać namnażanie się wirusów, bakterii i grzybów.

Od początku roku spółka żywiecka przekazała do odbiorców w kilkunastu krajach łącznie 3 tys. łóżek szpitalnych. Obok krajowych szpitali oraz samorządów i organów administracji państwowej, zamówili je klienci m.in. z Chin, Włoch, Hiszpanii, Palestyny, Niemiec, Rosji, Iraku, Arabii Saudyjskiej, czy Egiptu. Część znalazła zastosowanie w szpitalach polowych – jak na przykład sprzęt, który trafił do Iraku czy Syrii w ramach kontraktów realizowanych dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W latach 2018-2019 roku Famed dostarczył szpitalom ponad 4 tys. łóżek szpitalnych i porodowych. W tej liczbie większość zamówień dotyczy Famed Nexo, najlepiej sprzedającego się polskiego łóżka szpitalnego.

Famed Żywiec specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnych technologii i kompleksowych rozwiązań dla sektora medycznego. Firma działa w branży medycznej od 1947 roku, pozostając jednym z wiodących i zarazem najbardziej doświadczonych producentów wysokiej jakości sprzętu medycznego w Europie. Swoje produkty dostarcza do odbiorców krajowych oraz już do ponad 100 państw - na rynki europejskie, krajów Azji, Afryki i Ameryki Północnej, będąc także kooperantem zagranicznych producentów. Niezawodność produktów bezpośrednio przyczynia się do poprawy jakości opieki medycznej pacjentów w Polsce i na świecie. Wysoce wykwalifikowana kadra, konkurencyjne koszty produkcji oraz szeroki zakres możliwości dostosowania produktów firmy stanowią kluczową przewagę firmy w dynamicznie rozwijającej się branży medycznej.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Działania w związku z COVID-19 – przede wszystkim zakup wyposażenia medycznego, o którego przekazywanie apelowały szpitale – Fundacja rozpoczęła tuż po stwierdzeniu pierwszych przypadków zachorowań w Polsce. Tylko do lipca WOŚP przekazała placówkom medycznym sprzęt i środki ochrony osobistej o wartości blisko 50 milionów złotych (m.in. 200 łóżek na stanowiska intensywnej terapii, 34 respiratory i 2,6 miliona trójwarstwowych maseczek chirurgicznych). Jesienią, w związku z kolejną falą próśb ze strony placówek medycznych, Fundacja dokonała następnych zakupów, w tym 1340 łóżek o wartości ponad 16,5 miliona złotych. Całkowita wartość wsparcia udzielonego przez WOŚP szpitalom w obliczu walki z pandemią przekracza 69 milionów złotych.  

Kontakt dla mediów:
Marcin Dzedzej, Imago PR +48 693 285 916, [email protected]
Marek Suczyk, wiceprezes zarządu Famed Żywiec, +48 33 866 62 00, [email protected]
Anna Orzech, Fundacja WOŚP, [email protected]