30 listopada, na niespełna dwa miesiące przed kolejną edycją zbiórki Fundacji WOŚP, oficjalnie zaprezentowano skarbonki, do których będzie można przekazywać datki. Tylko w tym roku wydrukowano 226 tys. puszek. 26 lat współpracy Fundacji WOŚP z firmą Stora Enso to w sumie już 3,6 miliona skarbonek.
Moment symbolicznego odpalenia produkcji w zakładzie Stora Enso w Łodzi, fot. Łukasz Widziszowski
Z dumą ogłaszamy nasze zaangażowanie w 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Jako producent tekturowych skarbonek, wierzymy, że każda skarbonka pełna hojnych datków stanowi nie tylko symbol naszego zaangażowania, ale również wyraz solidarności i troski o innych. Razem z WOŚP od 26 lat tworzymy niezapomnianą melodię pomocy, dając nadzieję i wsparcie tam, gdzie najbardziej jest to potrzebne. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być częścią tego pięknego dzieła, „czyniąc to, co dobre dla ludzi oraz planety"
Tomasz Żebrowski, Prezes Zarządu Stora Enso Poland SA
Mottem 32. Finału jest "Tu wszystko gra OK!", fot. Łukasz Widziszowski
To niesamowite, że kilkaset milionów złotych, a może nawet miliard, przeszło przez tekturowe puszki produkowane dla nas przez Stora Enso. Rozpoczynając od bardzo prostych puszek, doszliśmy do megakolorowych, przepięknie wyglądających, skarbonek, które towarzyszą naszym wolontariuszom nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Są bezpieczne, wytrzymałe, a przede wszystkim zapełniają się w dobrej sprawie! Od kilku lat te puszki są nie tylko w rękach naszych dzielnych wolontariuszy, ale też znajdziemy je w ogromnej ilości sklepów różnych sieci handlowych. To także pokazuje, jak Orkiestra potrafi nas wszystkich pięknie łączyć
Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP
Finałowe puszki - ciekawostki
- Początkowo wolontariusze Finału WOŚP pieniądze zbierali do różnorodnych, własnoręcznie wykonanych, pudełek i pojemników. Prototyp słynnej dziś skarbonki z tektury powstał 25 lat temu, a jej wymiary wynosiły wówczas 210 x 60 mm. Ze względu na hojność darczyńców, w 2005 roku puszkę powiększono o 13% (do wymiaru 230 x 60 mm) i tak pozostaje do dziś.
- Sama konstrukcja skarbonki przez ćwierć wieku produkcji praktycznie nie uległa modyfikacji. W pierwszych latach produkcji modyfikowana była jedynie forma otworu, przez który wrzucane są pieniądze. W poszukiwaniu najlepszej formy kształtu, otwory wrzutowe zmieniały się od tych z pofalowanym brzegiem, poprzez formę z podwójnymi klapkami, aby na 8. Finale wrócić do formy z pełnym wycięciem. Kolejne Finały to już wyłącznie otwory z klapką, zapewniające bezpieczeństwo wrzucanych do skarbonek środków pieniężnych.
- Produkcja skarbonki to proces wieloetapowy, który rozpoczyna się od wydruku skarbonki na papierze. Wydrukowany arkusz jest następnie wklejany do tektury 2-warstwowej z odkrytą falą, w wyniku czego powstaje materiał 3-warstwowy. Kolejnym, najbardziej widowiskowym, a zarazem ostatnim, elementem produkcji jest sztancowanie, czyli wycinanie skarbonki z zadrukowanych arkuszy, które trwa 16 godzin. Średnia prędkość wykrawania skarbonki to 5 000 szt. na godzinę, w cały proces przygotowania i produkcji finałowej skarbonki zaangażowanych jest 30 osób.
- Skarbonki produkowane są z materiałów odnawialnych i w 100% nadają się do recyklingu. W użytych farbach do nadruku stosuje się oleje roślinne, które są neutralne w procesie recyklingu.
32. Finał WOŚP odbędzie się 28 stycznia 2024 roku. Celem zbiórki są płuca po pandemii - zgromadzone środki przeznaczone zostaną na zakup urządzeń dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Mottem akcji jest „Tu wszystko gra OK!”.
W 32. Finał WOŚP włączy się w sumie 1685 Sztabów (o 32 więcej niż przed rokiem), z czego 101 zlokalizowanych poza granicami Polski.
Od grudnia cel zbiórki zasilać można poprzez rozmaite kanały elektroniczne.
Centrum działań w Warszawie będą Błonia PGE Narodowego, gdzie powstanie studio główne, z którego nadawana jest transmisja telewizyjna i internetowa, oraz scena, na której zaprezentuje się kilkunastu wykonawców, w tym m.in. LemON i Wojtek Szumański.
Od początku swojej działalności Fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę blisko 2 mld PLN i kupiła około 71,5 tys. urządzeń.